Łotwa się wyludnia. Niska dzietność i duża emigracja
Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia na Łotwie mieszkało 2 miliony 300 tysięcy osób. Teraz do 2 milionów brakuje już 2500 osób.
2014-06-07, 19:56
W niewielkim kraju, zjawisko emigracji staje się poważnym problemem społecznym. W minionym roku Łotwę, opuściło ponad 14 tysięcy osób.
Zgodnie z opublikowanymi właśnie na Łotwie danymi, na początku tego roku w kraju mieszkało 22 tysiące osób mniej niż rok wcześniej.
Wśród osób, które ostatnio opuściły Łotwę, prawie połowę stanowią Rosjanie sprowadzani tam masowo po II wojnie światowej jako obywatele Związku Radzieckiego. Ubywa też Ukraińców, Białorusinów i Polaków.
Łotewscy eksperci wyrażają jednak nadzieję, że proces wyludniania się kraju zostanie zahamowany. Jest już promyk nadziei: powolny, liczony jeszcze w ułamkach procenta, wzrost liczby urodzin.
pp/IAR
REKLAMA