Deregulacja zawodów finansowych: co będzie oznaczać dla przedsiębiorców?

1 sierpnia wejdzie w życie ustawa, która zmniejszy albo zlikwiduje ograniczenia w dostępie do 91 profesji, w tym do zawodu księgowego i doradcy podatkowego.

2014-06-11, 11:16

Deregulacja zawodów finansowych: co będzie oznaczać dla przedsiębiorców?
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O deregulacji zawodów finansowych w Radiowej Jedynce mówił gość Porannych rozmaitości Mariusz Korzeb z Pracodawców RP /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Zmiana przepisów wynika z nadmiernej regulacji tych zawodów, co zdaniem rządu niekorzystnie wpływa na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki, a także obniża poziom zatrudnienia w tych sektorach.

W przypadku zawodu doradcy podatkowego deregulacja będzie częściowa.

- Częściowa deregulacja dotyczy przede wszystkim usunięcia pewnych czynności, które były do tej pory zastrzeżone m.in. dla doradcy podatkowego, czyli np. związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy składaniem deklaracji. Pozostałe czynności – reprezentowanie podatników przed organami podatkowymi, przed sądem administracyjnym, jak również udzielanie opinii i porad w zakresie obowiązków podatkowych – pozostają bez zmian – wyjaśnia Mariusz Korzeb z Pracodawców RP.

Zmiany idą za daleko?

Ekspert ocenia, że zmiany dotyczące deregulacji zawodów finansowych, w tym doradcy podatkowego oraz certyfikowanego księgowego są za daleko idące. Jak dodaje, przedsiębiorcy powinni być bowiem pewni kompetencji osób dokonujących jego rozliczeń finansowych. Po wejściu w życie ustawy księgi podatkowe będzie mógł prowadzić każdy.

Otwarcie dostępu do zawodów finansowych wiąże się, zdaniem Korzeba, z ryzykiem dla przedsiębiorców. Za błędy w księgach podatkowych przedsiębiorcy bowiem grożą kary.

REKLAMA

- Dlatego przedsiębiorca wybierając podmiot do obsługi jego spraw finansowych, powinien się zastanowić nad współpracą z osobą, która posiada przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje oraz jest znana na rynku – radzi Korzeb.

Ceny usług nie spadną?

Uwolnienie zawodów finansowych, według eksperta, nie spowoduje spadku cen usług na rynku.

- Doradca podatkowy czy księgowy jest zobowiązany do ponoszenia opłat z tytułu składki ubezpieczeniowej OC. Zapewne towarzystwa reasekuracyjne podniosą te stawki, więc będziemy musieli ponosić koszty związane ze zwiększeniem kwoty za opłaty ubezpieczeniowe – twierdzi Korzeb.

Na liście zawodów objętych ustawą są m.in. architekci, inżynierowie budownictwa, środowiska, górnictwa i geologii, a także telekomunikacji. Kolejny pakiet deregulacyjny dotyczy również urbanistów, rzeczoznawców samochodowych oraz diagnostów uprawnionych do wykonywania badań technicznych pojazdów.

REKLAMA

Justyna Golonko, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej