Rusza projekt "Courage". Pomoc prawna dla Snowdena i innych informatorów
Znani sympatycy byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena zorganizowali się, by bronić zarówno jego, jak i przyszłych informatorów, ujawniających rozmaite działania, które władze wolałyby ukryć.
2014-06-12, 15:09
Projekt nazwano "Courage" (odwaga). Jego celem jest organizowanie pomocy prawnej ludziom, którzy upublicznią tego rodzaju informacje.
Przedsięwzięciem, o którym poinformowano w Berlinie, kieruje Sarah Harrison, współpracowniczka demaskatorskiego portalu WikiLeaks, która przejęła Snowdena w Hongkongu, dokąd uciekł z USA z tajnymi informacjami o programach globalnej inwigilacji elektronicznej służb amerykańskich, a potem towarzyszyła mu tygodniami na tranzycie moskiewskiego lotniska, zanim otrzymał tymczasowy azyl w Rosji.
- Byliśmy jedynymi ludźmi, którzy mogli dostatecznie szybko zareagować - powiedziała Harrison, ogłaszając powstanie "Courage".
Projekt "Courage" wspierają m.in.: założyciel WikiLeaks Julian Assange (już prawie dwa lata przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, chroniąc się przed ekstradycją do Szwecji, gdzie oskarżono go o przestępstwa seksualne), Daniel Ellsberg (sprawca wycieku z Pentagonu tajnego raportu o wojnie wietnamskiej w 1971 roku) i aktywista internetowy John Perry Barlow.
Snowden otrzymał w Rosji tymczasowy azyl do końca lipca, ale zapewne będzie go mógł przedłużyć. Tak przynajmniej sądzi rzecznik rosyjskiego urzędu imigracyjnego Władimir Wołoch, który powiedział w czwartek agencji Interfax, że nie powinno to nastręczać problemów. Snowden "nie dopuścił się w Rosji żadnego przewinienia, a powody jego ucieczki pozostają niezmienione - oświadczył Wołoch i dodał, że oczekuje "nieskomplikowanych rozmów" w sprawie przedłużenia azylu.
PAP, bk
REKLAMA