Polskie dwory i pałace na Białorusi

Szukając ciekawego miejsca na wakacyjny wyjazd warto pomyśleć o Białorusi. Na tamtych ziemiach można podziwiać wiele dawnych pałaców i zamków, które należały do najważniejszych polskich rodów magnackich, a także domy rodzinne wybitnych postaci polskiej kultury.

2014-06-14, 13:19

Polskie dwory i pałace na Białorusi
. Foto: flickr/Marcin Grabski

Posłuchaj

14.06.14 Włodzimierz Pac: „Człowiek może się tam poczuć jak w scenerii z Pana Tadeusza”
+
Dodaj do playlisty

W czasach Związku Radzieckiego pałace i zamki były przekształcane w szpitale, domy dziecka lub koszary. Dopiero od kilkunastu lat trwa powolny proces renowacji lub odbudowy zaniedbanych zabytków. Jako pierwsze, praktycznie od zera, zostały odbudowane drewniane pałacyki Adama Mickiewicza i Tadeusza Kościuszki.

– Zniszczony podczas I wojny światowej dom rodzinny Mickiewicza w Zaosiu został odbudowany na podstawie ryciny. Obecnie znajduje się tam drewniany pałacyk z zabudowaniami gospodarczymi, w którym mieści się muzeum. Problem polega na tym, że znajduje się on z dala od szlaków komunikacyjnych, to taki prawdziwy szlachecki zaścianek. Ale w centrum Nowogródka odbudowano murowany dworek Mickiewiczów, w który w 41 roku trafiła niemiecka bomba – podkreślał Włodzimierz Pac, korespondent PR w Mińsku.

Magnackie perły architektury

Poza małymi dworkami na Białorusi odbudowuje się także wielkie siedziby polskich magnatów. W Nieświeżu znajduje się renesansowo-barokowy pałac Radziwiłłów, w którym w czasach radzieckich mieściło się sanatorium. 12 lat temu część budynku uległa zniszczeniu w wyniku pożaru.

– Pałac został odbudowany i teraz jest już prawdziwą atrakcją turystyczną. Można tam zwiedzać poszczególne komnaty utrzymane w stylu XVII i XIX wieku. Budynek okala fosa i park, a na dziedzińcu latem organizowane są koncerty muzyki dawnej – opowiadał Włodzimierz Pac.

REKLAMA

Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej