Szanuj przyrodę i Parki Narodowe
Do myszkowskiej prokuratury trafiło doniesienie w sprawie zniszczenia Szlaku Turystycznego w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Na szlaku, na terenach szczególnie chronionych, zorganizowano rajd samochodowy.
2014-06-19, 14:33
Posłuchaj
W wyniku zawodów szlak został zniszczony przez quady i samochody terenowe. Był to bezprecedensowy zamach na środowisko naturalne, które w dobie postępującej urbanizacji trzeba szczególnie chronić.
Po pierwsze: nie szkodzić
Człowiek jest elementem przyrody, ale wydaje się, że prawda ta jest mu obca i często w bezmyślny sposób korzysta z jej zasobów lub dokonuje dewastacji otoczenia. Las jest dla każdego, ale w nim także trzeba umieć się zachować.
– Musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi gośćmi w lesie, ponieważ są tam także jego mieszkańcy. Trzeba zdać sobie sprawę, że po nas również ktoś może przyjść do lasu i to, co zastanie musi go satysfakcjonować. Wtedy wyjdzie wypoczęty, zrelaksowany i zadowolony z wizyty w lesie – mówiła w PR24 Katarzyna Mikrut z Kampinoskiego Parku Narodowego.
W służbie przyrody
Często jesteśmy świadkami różnych zdarzeń w lesie, które są zagrożeniem dla fauny i flory. Powszechny jest niedopuszczalny proceder wyrzucania śmieci w lesie. W chwili zaobserwowania takiego incydentu należy powiadomić odpowiednie służby.
REKLAMA
– Takie zdarzenia można zgłosić do odpowiedniej jednostki nadzorującej. W przypadku wszystkich parków narodowych jest to dyrekcja parku. Ludzie z reguły wiedzą, że są w parku i informacje o lokalizacji dyrekcji są łatwo dostępne. Zawsze można poinformować także pracowników terenowych – wyjaśniała Gość PR24.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA