Oblicza Euromajdanu
Antyrządowe protesty na Ukrainie po niepodpisaniu przez ówczesne władze umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską trwały przez wiele tygodni. Euromajdan był jednym z motorów zmian za naszą wschodnią granicą.
2014-06-22, 12:15
Posłuchaj
Euromajdan w kulminacyjnym momencie zgromadził na ulicach Kijowa tysiące ludzi protestujących wobec rządów Wiktora Janukowycza. W walkach z siłami rządowymi, według oficjalnych danych zginęło 115 osób. Tymczasem źródła powiązane z opozycjonistami podają niemal siedmiokrotnie większą liczbę ofiar.
- Wielu ludzi – aktywistów i członków samoobrony – po prostu zniknęło. Przez długi czas nie mieliśmy żadnych informacji o ich losie. Euromajdan był zjawiskiem, z którym politycy nie potrafili sobie poradzić – to sprawiło, że było tak dużo ofiar. Wizje polityków i oczekiwania zwykłych ludzi były rozbieżne – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Podgórski, członek Samoobrony Majdanu.
Muzeum Majdanu
W Warszawie coraz prężniej rozwija się Muzeum Majdanu. Mieszkańcy stolicy, którzy odwiedzają placówkę mogą poczuć atmosferę kijowskiego Euromajdanu.
- W muzeum zgromadziliśmy wiele oryginalnych eksponatów ze stolicy Ukrainy – mamy nie tylko łuski z kijowskich ulic, lecz także materiały agitacyjne i gazety z tamtego okresu. Zwiedzając muzeum można zobaczyć również rekonstrukcję kijowskiej barykady – dodał Andrzej Podgórski, kustosz Muzeum Majdanu.
REKLAMA
W Sejmie RP we wtorek – 24 czerwca – zostanie otwarta wystawa Oblicza Euromajdanu.
PR24/MP
REKLAMA