Nagrody Pamięci Narodu. Czterech nominowanych z Polski

Do prestiżowych europejskich Nagród Pamięci Narodu (Memory of Nations Awards) nominowano dwadzieścia osób, cztery z nich pochodzą z Polski. Są nimi: działacz "S", były więzień polityczny Władysław Frasyniuk, założyciel Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki, zaangażowana w działania edukacyjne opozycji demokratycznej Krystyna Starczewska oraz duszpasterz środowisk niezależnych o. Ludwik Wiśniewski.

2014-07-03, 19:35

Nagrody Pamięci Narodu. Czterech nominowanych z Polski
. Foto: memoryofnationsawards

Nagrody zostaną  wręczone piątce spośród nominowanych 17 listopada 2014 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Pradze.

Do końca października można na stronie internetowej www.memoryofnationsawards.eu zamieścić słowa uznania dla każdego z nominowanych oraz podzielić się historią ich życia na portalach społecznościowych. To wsparcie internautów zostanie uwzględnione przez jury złożone z historyków, pisarzy i dokumentalistów podczas dokonywania wyboru pięciu laureatów Memory of Nations Awards. Tak więc nie będzie to klasyczne głosowanie przez Internet.
Dwudziestu nominowanych z Czech, Polski, Słowacji, Niemiec i Węgier łączy aktywny sprzeciw wobec władzy totalitarnej, która w Europie Środkowej upadła przed 25 laty. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali 17 listopada w Teatrze Narodowym w Pradze, częścią wieczoru będzie również Koncert dla bohaterów.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Nagrody Pamięć Narodu są prestiżowym europejskim wyróżnieniem, które od 2010 roku corocznie przyznaje czeska organizacja Post Bellum osobom, które doświadczyły przełomowych momentów ubiegłego wieku. I – jak twierdzą pomysłodawcy – "które w swoim życiu pokazały, że honor, wolność i godność człowieka nie są wyłącznie pustymi słowami". Powstanie tej nagrody związane jest z osobą nieżyjącego już prezydenta Czech Václava Havla, który powiedział: "Jeżeli chcemy wiedzieć, kim jesteśmy, musimy znać swoją przeszłość i starać się zrozumieć, na jakie wyzwania, prześladowania i pokusy zostali narażeni nasi przodkowie. By docenić Pamięć Narodu". Tegoroczne nagrody Pamięci Narodu są przyznawane pod patronatem brata Václava Havla, filozofa i naukowca Ivana M. Havla.
- Na nagrodę zasługują oczywiście wszyscy nominowani, ale biorąc pod uwagę czas i rozmiar wydarzenia, możemy przyznać jedynie pięć nagród. Dziękujemy w związku z tym za spontaniczne wsparcie i uznanie, które kandydaci otrzymują od społeczeństwa za pośrednictwem Internetu. Przecież głównym celem Nagród Pamięci Narodu jest inspirowanie współczesnego społeczeństwa odwagą i bohaterstwem świadków – mówi Mikuláš Kroupa, dyrektor Post Bellum.

Serwis HISTORIA>>>
O pięciu tegorocznych laureatach zadecyduje jury w składzie: Ivan M. Havel (naukowiec, brat zmarłego prezydenta Václava Havla, Czechy), Tomáš Halík (ksiądz i filozof, laureat Nagrody Templetona, Czechy), Mikuláš Kroupa (dokumentalista i założyciel Pamięci Narodu, Czechy), Zdeněk Hazdra (Dyrektor Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych, Czechy), Michal Šmíd (Redaktor Naczelny kolekcji Pamięci Narodu, Czechy), Gyorgy Varga (tłumacz i dyplomata, Węgry), Ladislav Snopko (polityk i były Minister Kultury, Słowacja), Štefan Hríb (Redaktor Naczelny czasopisma Týždeň, Słowacja), Paweł Ukielski (historyk, Zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, Polska), Adrian von Arburg (historyk, Szwajcaria).
pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej