Wielka Brytania. Finał afery podsłuchowej

Półtora roku w więzieniu musi spędzić Andy Coulson, były spin doktor premiera Davida Camerona. Taką karę sąd wymierzył mu za udział w zmowie mającej na celu podsłuchiwanie przez tabloid "News of the World" nagrań z prywatnych poczt głosowych.

2014-07-04, 13:18

Wielka Brytania. Finał afery podsłuchowej

W części dotyczącej nielegalnego płacenia funkcjonariuszowi policji za spis telefonów rodziny królewskiej proces Coulsona ma zostać powtórzony. Stanie się tak ponieważ ława przysięgłych centralnego sądu karnego Old Bailey nie zdołała uzgodnić stanowiska w sprawie tego zarzutu.

Ten sam zarzut ciąży na byłym reporterze "NotW" Clive'ie Goodmanie i jego proces również zostanie powtórzony.
Andy Coulson jest jednym z czterech byłych dziennikarzy "News of the World" ("NotW"), skazanych w aferze podsłuchowej. Były naczelny reporter gazety Neville Thurlbeck oraz były redaktor newsów Greg Miskiw zostali skazani na sześć miesięcy pozbawienia wolności, zaś była reporter James Weatherup na cztery miesiące w zawieszeniu. Były prywatny detektyw i haker pracujący na zlecenie "NotW" Glenn Mulcaire usłyszeli wyrok skazujacych ich na pół roku w zawieszeniu.
W procesie dotyczącym afery podsłuchowej "NotW" uniewinniona została Rebekah Brooks, była dyrektor koncernu prasowego grupy News Corp. Ruperta Murdocha, a także były redaktor "NotW" Stuart Kuttber. Troje innych oskarżonych - męża Brooks, Charlesa, jej byłą sekretarkę Cheryl Carter i szefa ochrony "NotW" Marka Hannę - uniewinniono od zarzutu utrudniania śledztwa przez próbę ukrywania dowodów przed policją.
Wśród ofiar afery podsłuchowej byli między innymi książęta William i Harry, piosenkarz Paul McCartney, jego była żona Heather Mills, aktorka Sienna Miller, a także ofiary głośnych przestępstw kryminalnych i znani piłkarze.

Konsekwencją skandalu było zamknięcie "NotW" w lipcu 2011 roku, po 168 latach istnienia gazety.
Coulson był redaktorem naczelnym "NotW" w latach 2003-2007. W 2007 roku został spin doktorem znajdującego się wtedy w opozycji Davida Camerona, który na czele rządu stanął w maju 2010 roku. Z początkiem 2011 roku Coulson ustąpił ze stanowiska dyrektora do spraw komunikacji w kancelarii premiera.

Cameron zeznawał w procesie latem 2012 roku. Jak wtedy mówił, w relacjach polityków z dziennikarzami powinno być więcej przejrzystości i dystansu.

REKLAMA

Jak obliczają media, proces kosztował brytyjskich podatników 50 milionów funtów. Drugie tyle zapłacił za obronę koncern prasowy Ruperta Murdocha. Cała sprawa, wraz z przesłuchaniami parlamentarnymi, trzema śledztwami policyjnymi i drobiazgowym dochodzeniem specjalnej komisji Lorda Levesona kosztowała jednak setki milionów funtów.

PAP/asop

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej