Wyrok TK w sprawie dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego

Zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego nie naruszają konstytucyjnej zasady równości i obowiązku państwa dbania o rodzinę - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Odniósł się tym samym do zapytania prawnego WSA z Poznania w tej sprawie.

2014-07-09, 09:10

Wyrok TK w sprawie dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego
. Foto: Glow Images/East News

Wątpliwości sądu w Poznaniu wzbudziło to, czy przez pierwsze półrocze 2013 roku, po wprowadzeniu zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, prawo do stuzłotowego dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego powinni mieć wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, czy tylko opiekunowie dzieci niepełnosprawnych? Rząd przyznał bowiem sto złotych dodatku tylko tej drugiej grupie. Miało to być wsparcie do chwili wejścia w życie podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego z 520 złotych do 620. Problem, z którym zwrócił się Trybunału Konstytucyjnego WSA z Poznania, powstał na gruncie prawnym. Dotyczył nieprzyznania dodatku kobiecie, która opiekowała się swoim niepełnosprawnym mężem. Nie dostała pieniędzy, bo jego niepełnosprawność wystąpiła, kiedy był już dorosły. Zdaniem kobiety, różnicowanie opiekunów narusza podstawowe zasady konstytucyjne - równości wobec prawa i ochrony małżeństwa oraz rodziny. Tego zdania nie podzielił Trybunał Konstytucyjny.

Nowe zasady zgodne z konstytucją

Stwierdził, że nie doszło do naruszenia zasady równości, bo podmioty (opiekunowie) wskazane w pytaniu nie należały do tej samej kategorii. Sędzia Marek Kotlinowski mówił, że cechą istotną łączącą te podmioty, nie jest - (wbrew opinii WSA) okoliczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym małżonkiem, tylko spełnienie przez opiekunów osób niepełnosprawnych nowego warunku. Tym warunkiem jest czas wystąpienia niepełnosprawności.
Według Trybunału Konstytucyjnego, zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego nie naruszają także zasady ochrony małżeństwa oraz rodziny.

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej