Rozmowa o rozmowach dziennikarskich

Rozmowa to podstawa reporterskiego warsztatu. Każdy dziennikarz ma swój patent na przeprowadzenie dobrego wywiadu. Są takie, z których dziennikarze są dumni, ale też i takie, których się wstydzą. Najpiękniejsze są te, o których dopiero marzą...

2014-07-11, 21:58

Rozmowa o rozmowach dziennikarskich
. Foto: flickr/DoB

Posłuchaj

11.07.14 Michał Żakowski „W wywiadzie zadałem cztery pytania, w tym jedno nieme (…)”.
+
Dodaj do playlisty

O swoich zaskakujących, nieoczekiwanych, ale też i dowcipnych przygodach, słynnych wywiadach i tajnikach sztuki dziennikarskiej opowiadają Agata Kasprolewicz, Michał Żakowski i Paweł Reszka wraz ze swoimi gośćmi.

Rozmowa z Eduardem Szewerdnadzem

W 2008 roku przeprowadzałem wywiad z Edwardem Szewerdnadze. Poszedłem zobaczyć, co były prezydent Gruzji czyta, jakie ma obrazy na ścianach i książki na regałach – przyznaje Paweł Reszka.

– Pierwszy raz go spotkałem w 2003 roku, jak był prezydentem Gruzji w czasie Rewolucji Róż. Było to wtedy, kiedy Szewerdnadze sfałszował wybory. Zrobił to bardzo cynicznie i brutalnie. Natomiast w 2008 byłem absolutnie przekonany, że on mi nic nie powie, bo jest wojna. Wywiad nie zawsze polega na rozmowie, ale na tym, by wyłapać wszystkie klimaty i atmosferę, jaka panuje w otoczeniu danego człowieka – opowiadał Paweł Reszka.

Wywiad z Jasirem Arafatem

Kulisy dziennikarstwa wyglądają niekiedy bardzo kolorowa. Nie ulega wątpliwości, że jedną z ważniejszych cech dziennikarza jest umiejętność łatwego wchodzenia w kontakty i szybkiego nawiązywania znajomości.

REKLAMA

– Był to w czasie, kiedy nie było jeszcze telefonów komórkowych, wobec czego musiałem siedzieć na miejscu. Od czasu do czasu wyskakiwałem, by kupić piwo. Dzięki temu poznałem wszystkich ważnych ludzi z otoczenia Jasira Arafata. W efekcie tych zabiegów udało mi się z nim przeprowadzić wywiad – mówił Michał Żakowski.

David Frost contra Richard Nixon

David Frost rozmawiał z Richardem Nixonem przez 29 godzin. Powstały o tym sztuki teatralne oraz filmy dokumentalne i fabularne. Rozmowa ta przeszła do legendy – była to bodaj istna walka gladiatorów. David Frost swoimi dziennikarskimi umiejętnościami doprowadził do słynnego przyznania się Richarda Nixona:  „Kiedy robi to prezydent, jest to legalne”.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Agaty Kasprolewicz, Michała Żakowskiego i Pawła Reszki!

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej