Zbiórki publiczne będzie łatwiej organizować. Nowe przepisy wchodzą w życie

Do tej pory potrzebny był stos dokumentów i przede wszystkim zgoda urzędnika. Od piątku ma być łatwiej. W życie wchodzą nowe przepisy dotyczące zbiórek publicznych.

2014-07-18, 10:50

Zbiórki publiczne będzie łatwiej organizować. Nowe przepisy wchodzą w życie
Zbiórka żywności. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

W życie wchodzą nowe przepisy dotyczące zbiórek publicznych - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ustawę o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dotychczas obowiązująca ustawa o zbiórkach publicznych powstała w 1933 r. i - na co często zwracali uwagę eksperci - nie przystawała do rzeczywistości.

Wchodząca w życie ustawa wprowadziła jednoznaczną definicję zbiórki publicznej. Jest nią zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze, w miejscu publicznym na cel pozostający w sferze zadań publicznych, określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także na cele religijne. Ustawa definiuje również miejsca publiczne jako "miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze".
Zbieranie datków przez sms-y nie będzie zbiórką publiczną
Zbieranie datków przez sms-y lub przelewy na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będzie zbiórką publiczną i nie będzie wymagało zgłoszenia. Podobnie jak np. zbiórki w drodze loterii pieniężnych i fantowych, organizowane w szkołach, zbiórki w zakładach pracy, przeprowadzane wśród znajomych.
Zbiórki organizować będą mogły nie tylko organizacje pozarządowe, ale również trzyosobowe komitety.
Zbiórka zgłaszana w internecie
Kolejna zasadnicza zmiana to zastąpienie pozwolenia na zbiórkę zgłoszeniem w internecie. Dotychczas to, czy zbiórka się odbędzie, zależało od zgody urzędników. Pozwolenie było wydawane na ogół w ciągu ok. 30 dni. Teraz zbiórkę prowadzić będzie można po opublikowaniu zgłoszenia na specjalnie w tym celu stworzonym portalu www.zbiorki.gov.pl, administrowanym przez MAC. Będą tam zamieszczane zgłoszenia i sprawozdania ze zbiórek, dostępne online dla wszystkich. Zgłoszenie zbiórki będzie można wysłać drogą elektroniczną lub tradycyjną - pojawi się ono na portalu w ciągu maksymalnie trzech lub siedmiu dni (w przypadku zgłoszenia w postaci papierowej).
Żeby zgłosić zbiórkę drogą elektroniczną oraz wysłać w ten sposób sprawozdania z jej przeprowadzenia, potrzebny będzie podpis elektroniczny lub profil zaufany. Profil taki zakłada się bezpłatnie na portalu ePUAP.gov.pl, a bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie.
Minister będzie mógł odmówić zamieszczenia zgłoszenia zbiórki, jeśli jej cel jest niezgodny z prawem lub jeśli organizator nie dostarczył w terminie sprawozdania z poprzedniej zbiórki.
W zgłoszeniu będą informacje m.in. o organizatorach zbiórki, jej celu, czasie trwania, miejscu i sposobie przeprowadzania, a także o przewidywanych kosztach organizacji, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.
Sprowozdanie po zakończeniu zbiórki
Po zakończeniu zbiórki organizatorzy muszą sporządzić i wysłać do MAC dwa sprawozdania: z przeprowadzonej zbiórki, z podaniem wartości i rodzaju zebranych ofiar (w ciągu 30 dni od jej zakończenia) oraz ze sposobu rozdysponowania zebranych ofiar (tu termin zależy od kilku czynników).
Jeśli sprawozdanie będzie zawierało braki, nie zostanie zamieszczone na portalu, a to spowoduje, że nie będzie można przeprowadzić kolejnej zbiórki.
Sprawozdania będą będą publicznie dostępne i każdy będzie mógł sprawdzić, w jaki sposób wykorzystano jego środki i czy w związku z tym będzie chciał ponownie wesprzeć daną organizację.
Informacje o zgłoszeniu zbiórki wraz ze sprawozdaniami będą dostępne na portalu przez 10 lat.
Prowadzenie zbiórki bez zgłoszenia lub niezgodnie ze zgłoszeniem będzie podlegać karze grzywny. Można będzie w takim przypadku orzec przepadek przedmiotów uzyskanych ze zbiórki i przekazać je instytucji pomocy społecznej lub instytucji kultury.

Minister Trzaskowski: zmienia się filozofia zbiórek

Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski zwraca uwagę na to, że zmienia się filozofia prowadzenia zbiórek publicznych. Minister Trzaskowski dodaje, że nowe przepisy pozwalają odejść od uznaniowości, ponieważ urzędnicy nie decydują już o zezwoleniach na zbiórki.
Znika także opłata skarbowa w wysokości 82 złotych, którą do tej pory musieli wnosić organizatorzy zbiórek. Nie będzie tez obowiązku publikacji sprawozdań w prasie.

Nowe regulacje już wprowadzają Banki Żywności

Dyrektor Federacji Polskich Banków Żywności Małgorzata Lelonkiewicz uważa, że wchodząca w życie ustawa jest dużym krokiem naprzód, ponieważ porządkuje i upraszcza obowiązujące do tej pory przepisy.

REKLAMA

Banki Żywności jak najszybciej chcą wypróbować nowe regulacje. Małgorzata Lelonkiewicz zapowiada zgłoszenie zbiórki w pierwszy dzień funkcjonowania przepisów. Chodzi o jesienną akcję „Podziel się posiłkiem”, która odbędzie się w całej Polsce 3 i 4 października tego roku.
Na portalu www.zbiorki.gov.pl można znaleźć wykaz akcji wraz ze szczegółami i informacjami o organizatorach. Dotychczasowa ustawa funkcjonowała ze zmianami od 1933 roku.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej