Grupa BRICS

Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki łączy to, że szybko się rozwijają i mają dynamiczny rynek. Chcą oni stanowić alternatywę dla rozwiniętego świata. BRICS to organizacja non-profit. Największym zapowiadanym sukcesem grupy jest bank, którego siedziba ma być w Szanghaju. Będzie to narzędzie wpływów tych krajów.

2014-07-24, 21:40

Grupa BRICS
Prezydent Rosji Władimir Putin, Premier Indii Narendra Modi, Prezydent Brazylii Dilma Rousseff, Prezydent Chin Xi Jinping i Prezydent Ameryki Południowej Jacob Zuma. Uczestnicy spotkania BRICS w Brazyli, 2014. Foto: wikimedia.org

Posłuchaj

24.07.14 Adam Burakowski: „ Bank BRICS-u jest budowany w kontrze do Banku Światowego (…)”
+
Dodaj do playlisty

– W tej grupie najsilniejszym krajem są oczywiście Chiny. To największy gigant. Stają się one drugim biegunem świata, po Stanach Zjednoczonych. Indie szybko gonią Chiny i również idą drogą rozwoju. Kolejnym krajem jest Brazylia, która stara się stać jednym z głównych graczy w regionie. Rosja również poszukuje swojego miejsca w świecie, dlatego jego akceptacja przez jakiekolwiek kraj jest bardzo ważna. RPA jest bramą na całą Afrykę – Adam Burakowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Stany Zjednoczone wobec Rosji

Kryzys ukraiński to sprawa całego świata. Ważną rolę w rozwiązaniu tego konfliktu może odegrać nie tylko Unia Europejska, lecz także USA. Stanom Zjednoczonym jest łatwiej podjąć sankcje gospodarcze wobec Rosji, ponieważ nie muszą starać się o osobną zgodę każdego ze stanów. Trzeba zauważyć, że retoryka Waszyngtonu jest odmienna od tej pochodzącej choćby z Paryża czy Berlina.

– Politycy europejscy próbują znajdować porozumienia w języku, a nie w treści polityki. To ich błąd. Język powinien służyć temu, by nazywać rzeczy po imieniu. To, co się dzieje na Ukrainie, to nie tylko problem lokalny. Reakcje polityków powinny być zdecydowane, bo inaczej sytuacja może rzeczywiście stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego – podkreślał Janusz Reiter, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

Sankcje wobec Rosji

Sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji zostały zaostrzone, ale nieznacznie. Ambasadorowie państw członkowskich postanowili rozszerzyć „czarną listę” z zakazem wjazdu na teren Unii Europejskiej.

REKLAMA

– To są znowu półśrodki. Gdyby zastosować sankcje finansowe, gospodarka rosyjska w ciągu 3-4 miesięcy się wali w gruzy. Jednak przez to, że ma ona wiele wspólnego z potężnym lobby przemysłowym francuskim, niemieckim czy włoskim, Europa nie jest skłonna nałożyć na Rosję twarde sankcje – podkreślał w Polskim Radiu 24 Jan Piekło z Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI.

Sytuacja w Strefie Gazy

Izraelska armia zbombardowała szkołę pełną uchodźców w Strefie Gazy. Zginęło 15 osób, a około 200 zostało rannych, podało Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia. Hamas odrzuca zawieszenie broni oraz wszelkie próby mediacji. Jednak jest to droga do samounicestwienia. Czy istnieje jakakolwiek możliwość podjęcia z nimi rozmów?

– Hamas jest uznawany przez Europę, USA i Izrael za organizacje terrorystyczny. Jest on dla wielu niewiarygodny. Jest krytykowany za to, że to on rozpoczął wojnę.  Stawia on twarde warunki – relacjonował Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiego Radia w Strefie Gazy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Krzysztofa Renika!

REKLAMA

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej