Uwaga! Groźne upały!
Piękna, słoneczna aura i wysokie temperatury to nie tylko okazja do wypoczynku na plaży, lecz także realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W upalną pogodę warto wiedzieć, jak chronić się przed udarem mózgu czy zawałem.
2014-07-30, 09:31
Posłuchaj
Największa zmorą polskiego społeczeństwa jest brak nawyku uzupełniania płynów. Podczas upałów organizm traci dużo wody.
- Przeciętna osoba powinna wypijać 250 mililitrów wody na 10 kilogramów masy ciała – taką ilość płynów należy przyjmować nie wykonując pracy fizycznej i nie prowadząc aktywnego trybu życia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Mularczyk, kardiolog.
Odwodnienie w niektórych przypadkach może być zagrożeniem dla życia. Nieuzupełnianie wody może doprowadzić do przegrzania organizmu.
- Brakuje nam wtedy substancji chłodzącej. Woda, podczas parowania, zaczyna nas chłodzić. Cały czas musimy dostarczać płyny, ponieważ w przeciwnym razie organizm zaczyna ją oszczędzać. W tym momencie krew staje się coraz gęstsza, co sprzyja powstawaniu zakrzepów - dodał Gość PR24.
REKLAMA
Szczególna uwaga
Osoby starsze, otyłe i borykające się ze schorzeniami kardiologicznymi muszą szczególnie uważać podczas upalnych dni.
- Osoby otyłe z założenia mają przyśpieszoną akcję serca. W czasie upałów tętno jest jeszcze wyższe, ponieważ pozwala na szybszy transport krwi. Dodatkowo, wraz z wiekiem rośnie ryzyko udaru mózgu czy zawału serca - tłumaczył dr Michał Mularczyk.
Upały są również bardzo groźne dla najmłodszych. Mimo apeli płynących z różnych stron, nadal zdarzają się przypadki pozostawiania przez opiekunów dzieci w samochodach stojących na pełnym słońcu.
- Dzieci, podobnie jak osoby starsze mają problem z termoregulacją. Maluch pozostawiony w samochodzie, który bardzo szybko się nagrzewa, prędko się odwadnia - podkreślał Gość PR24.
REKLAMA
PR24/MP
REKLAMA