Jak korzystać z Zintegrowanego Informatora Pacjenta
Do którego lekarza POZ, pielęgniarki lub położnej się zapisaliśmy, czy jesteśmy ubezpieczeni, w kolejce do których uzdrowisk i specjalistów czekamy. Jaka jest historia naszych chorób i przepisanych leków - takie możliwości daje uruchomiony na początku lipca 2013 Zintegrowany Informator Pacjenta. Z ZIP-u korzysta już ponad milion Polaków.
2014-08-10, 10:06
Posłuchaj
Czym jest Zintegrowany Informator Pacjenta, jak z niego korzystać, tłumaczy Zintegrowany Informator Pacjenta./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
– Zintegrowany Informator Pacjenta to ogólnopolski portal internetowy, zawierający bardzo wiele praktycznych informacji dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia - wyjaśnia Piotr Kalinowski z mazowieckiego oddziału NFZ.
ZIP podzielony jest na dwa segmenty
Z pierwszego z nich możemy skorzystać natychmiast, jest to tzw. „Twój portal". Tam znajdziemy informacje ogólne o wszystkich placówkach, które posiadają kontrakt z NFZ. Możemy więc łatwo znaleźć ZOZ leżący najbliżej naszego miejsca zamieszkania, i dowiedzieć się np. czy w budynku ZOZ- u jest winda.
Natomiast jeżeli założymy sobie konto indywidualne, to wtedy otrzymujemy już bardziej szczegółowe informacje dotyczące przede wszystkim nas samych, naszej przeszłości medycznej . W ZIP-ie zobaczymy gdzie się dotychczas i za ile leczyliśmy. Ale dowiemy się też gdzie możemy wykonać zabieg, na który czekamy, i jaki jest średni czas oczekiwania na dane świadczenie.
– W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta możemy sprawdzić nie tylko wykaz świadczeń, które zostały zrealizowane w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego, potwierdza Ewelina Szczubełek z mazowieckiego NFZ. Jest tam również informacja o naszej przynależności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki i położnej.
Osoby , które starają się o leczenie sanatoryjne, mogą sprawdzić na jakim etapie realizacji znajduje się skierowanie.
Możemy również sprawdzić recepty refundowane, które zrealizowaliśmy, ile zapłaciliśmy my i jaka była wysokość ich refundacji. W ZIP-ie zobaczymy także nazwę leku.
Osoby, które korzystają np. z zaopatrzenia ortopedycznego, mogą sprawdzić kiedy ostatnio realizowały zlecenie na zaopatrzenie ortopedyczne.
I jeszcze jedna szczególnie istotna informacja – możemy sprawdzić w ZIP-ie nasze prawo do korzystania ze świadczeń, jaki mamy status w NFZ, i jeśli okaże się, że z jakiś powodów system nas nie widzi, możemy szybko interweniować.
Aby zarejestrować się do ZIP-u, można skorzystać ze strony internetowej NFZ, na której rejestrujemy wniosek, a potem trzeba zgłosić się z dowodem osobistym do oddziału NFZ po odbiór loginu i hasła.
Strona Zintegrowanego Informatora Pacjenta
Można się też zjawić się w oddziale NFZ osobiście, także z dowodem lub paszportem i wtedy pracownik NFZ dokona rejestracji do portalu i wyda nam hasło oraz login do Zintegrowanego Informatora Pacjenta.
Elżbieta Mamos