Embargo na węgiel z Rosji? ”Polska zaczęła je analizować"

Rosyjskie media zauważyły wypowiedź szefa polskiej dyplomacji, który dał do zrozumienia, że nasz kraj rozważa wprowadzenie kolejnych restrykcji wobec Rosji.

2014-08-16, 10:30

Embargo na węgiel z Rosji?  ”Polska zaczęła je analizować"
Polskie Składy Węgla mają powstać w każdym powiecie do 30 października 2014 r.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Relacja Włodzimierza Paca z Moskwy (IAR): rosyjskie media piszą o możliwym polskim embargu na węgiel
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o ewentualne embargo na dostawy rosyjskiego węgla. Radosław Sikorski miał powiedzieć dziennikarzom w Bydgoszczy, że krok taki jest analizowany.

Dziennik "Kommiersant" zauważa, że po tym jak Rosja zamknęła swój rynek dla produktów rolnych z państw, które wcześniej nałożyły na nią sankcje, "Europa może odpowiedzieć analogicznymi działaniami”. Zwraca uwagę, że Polska "zaczęła analizować" wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego węgla, który wypiera miejscowych producentów i stanowi już 40 procent rynku.

"Eksperci uważają, że polski rynek dla producentów węgla z Rosji nie jest najważniejszy. Jednak embargo Warszawy może uderzyć w niektóre rosyjskie kompanie aktywnie działające na polskim rynku"- pisze "Kommiersant".

Gazeta zauważa, że z powodu wprowadzonych sankcji w relacjach między Zachodem i Rosją pojawiło się "bezprecedensowo" dużo kwestii, które mogą być powodem złożenia skarg do Światowej Organizacji Handlu. Jednak powstaje wrażenie, że strony nie śpieszą się, by to robić. "Nie jest wykluczone, że bardziej doświadczeni niż Rosja członkowie tego organizacji uświadamiają sobie, że należy poszukiwać innych rozwiązań, na przykład, uzgodnień w sprawie wzajemnym cofnięciu sankcji”- czytamy w dzienniku kół rosyjskiego biznesu.

REKLAMA

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>.

Embargo na produkty żywnościowe

Rosja wprowadziła w ubiełgy czwartek zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

Owoce to największa część polskiego eksportu do Federacji Rosyjskiej, Polska może więc dotkliwie odczuć efekty decyzji rosyjskich władz. Jednak sporą część wymiany handlowej stanowią inne artykuły. Niewiele mniejszy niż owoce odsetek eksportu stanowią w tym roku statki i łodzie, podobnie jest ze sprzętem telekomunikacyjnym. Katarzyna Pisarska, ekonomistka, mówi w rozmowie z IAR, że do wymiany handlowej Polski z Rosją dochodzi w wielu różnych sektorach rynku. Chodzi o meble, okna, różnego typy produkty przetworzone.  Handel poza branżą spożywczą kwitnie w najlepsze, co, jak mówi rozmówczyni IAR, prowadzi do mało konsekwentnego przekazu w rosyjskich mediach. Jako przykład podaje reklamę polskich okien w rosyjskiej telewizji, którą można było zobaczyć tuż po rozmowie poświęconej właśnie embargu i jego konsekwencjom dla polskiego rynku. Jak podsumowuje ekonomistka - polskie produkty są na rosyjskim rynku obecne i nietrudno je zauważyć.

IAR/PAP/agkm

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej