Rynek pracy: jest branża, która zawsze będzie szukać pracowników

Z prognoz European Centre for the Development /Europejskiego Centrum ds. Rozwoju/ wynika, iż w do 2020 r. w całej Unii Europejskiej (dane łącznie ze Szwajcarią i Norwegią, ale bez Bułgarii i Rumunii) może powstać około 20 mln nowych miejsc pracy.

2014-08-19, 16:15

Rynek pracy: jest branża, która zawsze będzie szukać pracowników
Rynek pracy staje się globalny, co wpływa na sposób rekrutowania pracowników. Firmy zatrudniają już nie tylko w swoim kraju, ale pozyskują talenty z innych krajów UE.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Na europejskim rynku pracy będzie brakować pracowników, w jakich branżach wyjaśnia Natalia Pisarek z firmy Deloitte. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Natomiast ponad 80 mln miejsc zostanie zwolnione przez osoby opuszczające rynek pracy, w tym ze względu na odchodzenie na emeryturę. Połączenie tych prognoz z tendencją starzenia się społeczeństwa powoduje, iż w przyszłości może dojść do niedoboru kadr na rynku europejskim.

Europejski stan posiadania

Sytuacja gospodarcza się poprawia, widzimy że firmy poszukują nowych talentów.                 – Generalnie rynek w UE bardzo się zmienia, a jest to związane z otwarciem granic. Coraz więcej krajów dopuszcza zatrudnienie osób spoza swojego kraju, dlatego zwiększa się rotacja, zwiększa się mobilność pracowników – wyjaśnia Natalia Pisarek z firmy Deloitte.

Rynek staje się globalny, co wpływa na sposób rekrutowania pracowników. Firmy zatrudniają już nie tylko w swoim kraju, ale pozyskują talenty z innych krajów UE.

Zawód i wykształcenie na miarę XXI wieku

Poszukiwane będą na pewno wszystkie zawody związane z Internetem, z komputeryzacją, z nowymi technologiami, te nowe zawody, które się tworzą. – Większą uwagę zwróciłabym na elastyczność niż na konkretne zawody. Rynek zmienia się bowiem w tym kierunku, że ludzie będą wykonywali kilka zawodów w ciągu życia, już nie będzie tak, że jesteśmy specjalistą w danej dziedzinie na całe życie, tylko rynek pracy wymaga od nas żeby się przekwalifikowywać –  zauważa ekspertka z firmy Deloitte.

REKLAMA

Zmiany, wyzwania i satysfakcja

Będziemy wykonywać różne zawody. Patrząc na pokolenie, które teraz wchodzi na rynek pracy, to jest to właśnie pokolenie które lubi różnorodność i poszukuje nowych wrażeń. To co zatrzymuje pracowników, to ciekawa zróżnicowana praca, która daje im satysfakcję.

Płaca jest także ważna, ale zaobserwowano głownie wśród tzw. talentów, że po osiągnięciu pewnego pułapu wynagrodzenia, które pozwala się spokojnie utrzymać i zapewnia satysfakcjonujący poziom życia, to ten czynnik spada na drugie, a nawet trzecie miejsce. – Natomiast ważniejsza staje się satysfakcja z pracy i poczucie, że się można rozwijać zawodowo, że cały czas się uczymy, że dostajemy nowe projekty, wyzwania, że to nie jest monotonne. A jest poczucie spełnienia zawodowego – podkreśla Natalia Pisarek.

Dotyczy to zarówno europejskiego, jak i polskiego rynku pracy. Coraz więcej firm ma programy Zarządzania i utrzymania talentów i dba o nich, ponieważ firmy są świadome, że właśnie od nich zależy sukces firmy. A prognozy: GUS, demografów, ekspertów i instytutów badawczych dla polskiego rynku pracy w 2020 roku są zbieżne: bez pracy będzie pozostawać jedynie 0,5 mln obywateli.

Elżbieta Mamos, mb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej