Partnerstwo publiczno-prywatne: ministerstwo gospodarki szykuje ułatwienia
Będzie łatwiej zawierać umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Resort gospodarki proponuje szereg zmian w obecnie obowiązującej ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowe regulacje mają ułatwić samorządom realizację takich celów, jak np. budowa mieszkań komunalnych.
2014-08-22, 10:30
Posłuchaj
Najważniejszą zmianą jest jednoznacznie stwierdzająca możliwość ujęcia przez samorządy - w wydatkach majątkowych - kosztów ponoszonych na podstawie umowy o PPP w części, w jakiej przeznaczone są na: finansowanie wytworzenia, nabycia lub ulepszenia środków trwałych.
- To jest nowelizacja postulowana przez środowiska związane z PPP od kilku lat. Wszystkie zmiany zapowiedziane przez Ministerstwo Gospodarki odpowiadają na potrzeby, ale ta, która dotyczy klasyfikacji wydatków związanych z wynagrodzeniem dla partnera prywatnego do wydatków majątkowych, jest najważniejsza - mówi Irena Herbst z Fundacji Centrum PPP.
Obecne regulacje nie uwzględniają specyfiki PPP
Jak wyjaśnia ekspertka, PPP polega na współpracy podmiotu publicznego z partnerem prywatnym, gdzie partner prywatny przejmuje na siebie wszystkie obowiązki związane z działalnością gospodarczą, w tym także finansowanie całej inwestycji, a potem procesu eksploatacji.
- Problem polega na tym, że obecne regulacje, zawarte przede wszystkim w ustawie o finansach publicznych, nie uwzględniają specyfiki PPP, która polega na tym, że jest połączenie między działalnością inwestycyjną a eksploatacją. Np. jest budowa mieszkań o funkcji komunalnej, to jednocześnie jest także przetarg na eksploatację i zarządzanie tym wszystkim. Ustawa o finansach publicznych mówi, że tylko wydatki majątkowe nie powiększają długu publicznego, czyli inwestycje. W przypadku PPP jest natomiast również eksploatacja. Dzięki nowelizacji przepisów część kosztów nie będzie wpływała na poziom długu publicznego – mówi Herbst. – Jest to bardzo ważne, bo znakomita część gmin jest zadłużona – dodaje.
Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego także dla małych firm >>>
W 2013 roku zawarto tylko dziewięć umów PPP, a w tej chwili realizowanych jest jedynie 48 takich projektów. Według Herbst udział PPP w finansowaniu sektora usług publicznych wynosi u nas ok. 0,4 proc., podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii 23 proc., a w Portugalii 19 proc.
REKLAMA
Konsultacje w sprawie projektu założeń ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym potrwają do 15 września.
Elżbieta Mamos, awi
REKLAMA