MŚ siatkarzy: reprezentacja Bułgarii (grupa C)

Bułgaria w pierwszej fazie FIVB Mistrzostwach świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 zagra w grupie C w Gdańsku.

2014-08-27, 08:00

MŚ siatkarzy: reprezentacja Bułgarii (grupa C)
Blok zawodników bułgarskich: Todor Aleksiev (L), Teodor Todorov (2-P) i Tsvetan Sokolov (P) podczas meczu siatkarskiego 12. Memoriału Huberta Jerzego Wagnera rozgrywanego w Kraków Arenie. Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Najlepszy wynik reprezentacja Bułgarii zanotowała w 1970 roku, kiedy po porażce w finale mundialu z RFN powróciła do domu ze srebrnym medalem. Ponadto w latach 1949-1986 ośmiokrotnie stawała na podium mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich. Spadek formy zespołu przypadł na lata 90.

Na mistrzostwach świata w 2006, w dwudziestą rocznicę zdobycia brązowego medalu przez podopiecznych Bogdana Kjuczukowa, Bułgarzy, po kilku latach słabszych występów na turniejach mistrzowskich, ponownie zostali trzecią drużyną globu.

Od dwóch lat w kadrze brakuje jednego z najlepszych siatkarzy świata Mateja Kazijskiego. Przyczyną jest konflikt z rodzimą federacją. W tej sytuacji najwięcej zależeć będzie od fenomenalnego atakującego Cwetana Sokołowa

Do kadry po dłuższej przerwie wróciła też dwójka weteranów - atakujący Władimir Nikołow oraz rozgrywający Andrej Żekow. Ten pierwszy w październiku skończy 37 lat i jest obecnie zawodnikiem Galatasaray Stambuł. Żekow jest o trzy lata młodszy i reprezentuje barwy rumuńskiego Tomisu Konstanca.

REKLAMA

Niespodzianką jest natomiast brak w kadrze braci Bratojew, którzy nie znaleźli uznania w oczach selekcjonera Plamena Konstantinowa.

W składzie Bułgarów jest również kolega siatkarzy Resovii Rzeszów Nikołaj Penczew.

W mistrzostwach świata w Polsce w Ergo Arenie w grupie C oprócz Bułgarii zagrają: Kanada, Rosja, Egipt, Chiny i Meksyk.

Skład reprezentacji Bułgarii:

Rozgrywający: Andrij Żekow, Dobromir Dymitrow, Gijorgij Seganow
Środkowi: Wiktor Josifow, Teodor Todorow, Swetosław Gocew
Atakujący: Cwetan Sokołow, Danaił Miłuszew
Przyjmujący: Todor Aleksjew, Todor Skrimow, Nikołaj Penczew, Mirosław Gradinarow
Libero: Teodor Salparow, Martin Bożiłow

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej