Po co Polakom samorządy?
Kampania przed wyborami samorządowymi oficjalnie rozpoczęta. 16 listopada Polacy w głosowaniu wybiorą radnych gmin, powiatów i województw, a także wójtów oraz burmistrzów i prezydentów miast.
2014-08-27, 17:50
Posłuchaj
Od 1989 roku polska administracja przeszła gruntowaną zmianę. Decentralizacja władzy była jednym z priorytetów postsocjalistycznej Polski. Zdaniem prof. Jerzego Regulskiego, współtwórcy reformy samorządowej, dzięki przekazaniu części uprawnień władzy lokalnej, w Polsce zaczęło tworzyć się społeczeństwo obywatelskie.
– Nie wyobrażam sobie, że Polska mogłaby obecnie działać tak, jak to było w czasach PRL-u. Wtedy o każdej sprawie decydowali ministrowie na szczeblu centralnym. Nie było wówczas miejsca na aktywność ludzi, zaangażowanie społeczne i tworzenie oddolnych inicjatyw – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Regulski.
Znaczenie wyborów samorządowych
Na szczeblu lokalnym zapada wiele ważnych decyzji. W gestii samorządów leży między innymi realizacja zadań dotyczących edukacji, ochrony zdrowia czy utrzymywania stanu infrastruktury w danym regionie.
– Trzeba pamiętać, że jedna trzecia pieniędzy publicznych przechodzi przez kasę władz lokalnych. Jednocześnie samorządy decydują o kwestiach, które bezpośrednio dotyczą ludzi. To sprawia, że niezwykle ważne jest, aby frekwencja w wyborach samorządowych była wysoka. Dzięki temu nowo wybrane władze będą miały pełną legitymizację do sprawowania powierzonych im funkcji – tłumaczył Gość PR24.
REKLAMA
Frekwencja w ostatnich wyborach samorządowych, które odbyły się w 2010 roku, wyniosła w skali kraju nieco ponad 47 procent.
PR24/MP
REKLAMA