Sekretarz Episkopatu Włoch: pary niesakramentalne są dyskryminowane

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch biskup Nunzio Galantino uważa, że także pary żyjące w związkach niesakramentalnych powinny czuć się w Kościele, zwłaszcza w czasie mszy, jak w domu.

2014-08-28, 06:46

Sekretarz Episkopatu Włoch: pary niesakramentalne są dyskryminowane
. Foto: sxc.hu

- Kościół powinien sprawić, aby jak w domu czuli się w nim wszyscy, którzy do niego należą - oświadczył biskup Galantino w wystąpieniu podczas sympozjum kościelnego w Orvieto w środkowych Włoszech.
Jak przypomniał, również pary, które z różnych względów nie mają ślubu kościelnego, są chrześcijanami. - Należą do Kościoła, ale niekiedy patrzy się na nich z uprzedzeniem - mówił hierarcha.
- Musimy szczerze przyznać, że do ciężaru, jakim jest niedopuszczanie do sakramentów, dochodzi niesłusznie coś dodatkowego, co trzeba odpokutować, to znaczy faktyczna dyskryminacja - powiedział.

Jego zdaniem jest to niewłaściwe dla postawy chrześcijanina.

- Chrześcijanin nie powinien nikogo dyskryminować - podkreślił przedstawiciel włoskiego Episkopatu. Przyznał, że wielokrotnie do takich sytuacji dochodzi. W tym kontekście wymienił między innymi osoby rozwiedzione, które zawarły nowe związki, a także pary żyjące bez ślubu.
Biskup Galantino przypomniał, że Kościół zgodnie ze wskazaniami papieża Franciszka musi wychodzić do ludzi. Nie może więc być "obwarowaną twierdzą obronną", ani "miejscem, które czeka na odwiedziny".
- Kościół musi być otwarty i gościnny, musi skracać dystans i występować z inicjatywą - mówił włoski biskup.
Na październik papież Franciszek zwołał w Watykanie synod na temat duszpasterstwa rodzin, w trakcie którego ma zostać przedyskutowana także kwestia sytuacji osób rozwiedzionych będących w nowych związkach i z tego powodu wykluczonych z sakramentów. W Kościele, także wśród watykańskich hierarchów, temat ten wywołuje gorące dyskusje
PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej