KE ogłasza wsparcie dla sektora mlecznego!

Komisja Europejska przedstawiła pakiet wsparcia dla sektora mlecznego. Unijne fundusze mają być przeznaczone na prywatne przechowywanie masła, odtłuszczonego mleka w proszku oraz niektórych serów. Według unijnych źródeł, może chodzić o 10-20 milionów euro.

2014-08-28, 15:12

KE ogłasza wsparcie dla sektora mlecznego!
. Foto: East News/Glow Images

Posłuchaj

Rzecznik Komisji ds. rolnictwa Roger Waite (IAR): Teraz mamy nadwyżkę tych produktów na europejskim rynku, Komisja Europejska będzie płacić za koszty przechowywania, by wycofać te produkty z rynku na 3-7 miesięcy, by zmniejszyć presję na cenę zwłaszcza w niektórych krajach członkowskich. To nam da oczywiście dodatkowy czas na to, by znaleźć inne ry
+
Dodaj do playlisty

W przypadku masła i mleka w proszku już teraz istnieją możliwości wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Komisja Europejska może pokryć część kosztów prywatnego magazynowania w okresie od 3 do 7 miesięcy, by zmniejszyć presję na ceny. Po kilku miesiącach produkty wracają na rynek. Z uwagi na duże znaczenie eksportu niektórych serów do Rosji Komisja chce rozszerzyć środki także na te produkty.

Polska jednym z największych producentów serów

W zeszłym roku wartość eksportu produktów mlecznych do Rosji wyniosła ponad 2 miliardy euro, z czego prawie połowę stanowiły sery. Polska jest jednym z ich głównych producentów w Europie razem z Holandia, Litwą, Finlandią czy Danią. - Ceny na europejskim rynku mlecznym sygnalizują, że skutki rosyjskiego embarga zaczynają być widoczne w tym sektorze. Kilka krajów członkowskich odnotowuje straty w dochodach z eksportu, nowe rynki zbytu muszą zostać znalezione. Europejski sektor mleczny potrzebuje czasu i pomocy, by się dostosować do nowych warunków, dlatego dziś ogłaszamy działania ukierunkowane na mleko w proszku, masło i sery. Jeśli będzie taka potrzeba, ogłosimy kolejne środki - oświadczył unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

Ciolos dodał, że w najbliższych dniach przedstawi pierwszą pełną analizę konsekwencji rosyjskiego embarga dla sektora rolno-spożywczego w UE, jak również różne możliwości działań. - Moje przesłanie dla producentów jest jasne: Jeśli pojawi się ryzyko związane z destabilizacją rynku, wykorzystamy nowe możliwości w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, by działać z wyprzedzeniem i ustabilizować rynek - dodał Ciolos.

Głosowanie w przyszłym tygodniu
Czwartkowa propozycja ma być podana pod głosowanie w przyszłym tygodniu. W najbliższych dniach Komisja Europejska ma przedstawić pierwszą pełną analizę krótko- i długoterminowych skutków rosyjskiego embarga dla unijnego sektora rolno-spożywczego oraz przegląd możliwości dalszego działania.

REKLAMA

Według danych Komisji wartość eksportu produktów mlecznych do Rosji wyniosła w zeszłym roku 2,3 mld euro.

Marek Sawicki: Propozycja UE niepoważna. Będziemy interweniować

TVN24/x-news

REKLAMA

Produkujemy zbyt dużo mleka. Polsce grożą rekordowe kary

Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia, Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.
18 sierpnia KE ogłosiła, że w związku z embargiem odblokuje 125 mln euro na rekompensaty dla producentów niektórych łatwo psujących się owoców i warzyw, które trafiały na rynek rosyjski. Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie w piątek. Wcześniej przyznano też wsparcie w wys. 32,7 mln euro dla producentów brzoskwiń i nektarynek.

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej