Rząd przyjął projekt noweli ustawy o Służbie Celnej. Będę jedno okienko rozliczeniowe
Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o Służbie Celnej - podało CIR w komunikacie. Proponowane zmiany przewidują m.in. utworzenie jednego okienka rozliczeniowego dla przedsiębiorców podlegających kontroli celnej i zmniejszenie zasiłków chorobowych celników.
2014-09-02, 16:49
Chodzi o przygotowany przez resort finansów projekt noweli ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw.
Jedno okienko
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, w przypadku ustawy o Służbie Celnej zmiany przewidują wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego. - Wyznaczony zostanie dyrektor tylko jednej izby celnej do rozliczania należności celnych, podatkowych i innych. Oznacza to, że wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej - czytamy w komunikacie. Obecnie zdania te realizują dyrektorzy każdej z 16 izb celnych.
Redukcja kosztów
W ocenie CIR rozwiązanie to umożliwi szybsze rozliczanie przedsiębiorców i podatników oraz redukcję kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. - W praktyce dokonywanie wpłat na konto jednej izby celnej oraz wprowadzenie jednolitych procedur powinno ograniczyć nieprawidłowości w obsłudze przedsiębiorców, dzięki czemu oni sami będą poświęcać mniej czasu na czynności administracyjno-biurowe - podkreślono.
Dodano, że planowane jest również wyznaczenie dyrektora tylko jednej izby celnej do wykonywania zadań wierzyciela, co także powinno przyspieszyć załatwianie spraw i usprawnić komunikację między dłużnikiem a wierzycielem.
Uproszczony audyt
Zaproponowano rozwiązania upraszczające audyt przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie lub świadectwo na obrót towarami z zagranicą. - Wprowadzono też instytucję monitorowania posiadaczy zezwoleń lub świadectw na prowadzenie obrotu z zagranicą wydanych w postępowaniu audytowym. Skróci to kontrole przeprowadzane przez Służbę Celną, a także ograniczy obowiązki po stronie przedsiębiorcy i administracji celnej - wskazało CIR.
PAP, abo
REKLAMA