Związki zawodowe także dla zatrudnionych na umowach śmieciowych?
Nie tylko umowa o pracę będzie dawała prawo korzystania z uprawnień związkowych. Prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych mają zyskać również samozatrudnieni niebędący pracodawcami oraz świadczący pracę na podstawie umów zlecenia i o dzieło, czyli nawet 2,5 miliona osób.
2014-09-04, 11:37
O pracach nad ustawą pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Jak czytamy, nowe przepisy będą musiały rozstrzygnąć przede wszystkim kontrowersyjną kwestię dostępu związkowców przedsiębiorców do przywileju ochrony przed rozwiązaniem umowy. Jednak zdania zainteresowanych stron są w tej sprawie podzielone.
Nie będzie zrównania przywilejów
Międzynarodowa Organizacja Pracy, z którą resort konsultował plany poszerzenia prawa koalicji, czyli prawa do zrzeszania się w związkach, nie oczekuje zrównania związkowych przywilejów ochronnych dla wszystkich form zatrudnienia. Dla MOP ważne jest, by nowe prawo chroniło głównie przed dyskryminacja ze względu na działalność związkową.
Według deklaracji wiceministra pracy i polityki społecznej Jacka Chęciny, do końca roku projekty ustawy mają trafić do konsultacji społecznych.
Jan Krzysztof Bielecki: związkowców jest tylu co bezrobotnych.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
IAR, awi
REKLAMA