Zrozumieć ukraińską tożsamość

Polski sposób postrzegania Ukrainy i jej mieszkańców bardzo często jest stereotypowy i powierzchowny. Zawiłości ukraińskiej tożsamości ujawnia książka „Ukraiński palimpsest”, która jest zapisem rozmów Izy Chuślińskiej z Oksaną Zabużko.

2014-09-06, 15:46

Zrozumieć ukraińską tożsamość

Posłuchaj

06.09.14Piotr Tyma: „Mówiąc „Ukraina” nie powinniśmy ograniczać się do prostych skojarzeń (…)”
+
Dodaj do playlisty

„Ukraiński Palimpsest” to kolejna książka Izy Chuślińskiej, która porusza problematykę Ukrainy i jej mieszkańców. Pierwsza publikacja o tej tematyce, napisana razem z Piotrem Tymą, zatytułowana „Wiele twarzy Ukrainy”, była zapisem rozmów z przedstawicielami różnych środowisk ukraińskich. Celem autorów było pokazanie że kraj tan ma bardzo różne oblicza.

– W Polsce, szczególnie w latach 90., patrzono na Ukrainę w sposób mocno stereotypowy. Funkcjonował przekaz związany z tragiczną historią relacji polsko-ukraińskich. Gdy mówiono o Ukrainie, cześć Polaków myślało o zachodzie Ukrainy, Lwowie albo patrzyło na nią przez polskie dziedzictwo. Nie widziano zróżnicowania tego kraju wynikającego z historii, kultury – podkreślał w PR24 Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

Premiera w przeddzień rewolucji

Najnowsza publikacja Izy Chruślińskiej, „Ukraiński Palimpsest”, to zapis rozmów z ukraińską pisarką i poetką, Oksaną Zabużko. Książka, która miała być zamknięciem pewnego okresu w pracy publicystki,  ukazała się w listopadzie 2013 roku.

– Przypadek sprawił, ze ta książka wyszła dokładnie w przeddzień wybuchu Majdanu. Prezentację w Warszawie zaczęliśmy dzień przed tym, jak prezydent Wiktor Janukowycz na szczycie w Wilnie ogłosił, że Ukraina nie podpisze umowy z UE. Następnego dnia ludzie wyszli na Majdan i od tego się zaczęło – powiedziała Iza Chruślińska, publicystka z Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą.

REKLAMA

Zrozumieć Ukrainę

Oksana Zabużko jest publicystką, poetką i autorką wielu docenionych książek, takich jak „Muzeum Porzuconych Sekretów”, która jest określana mianem najważniejszej powieści niepodległej Ukrainy. W swoich publikacjach komentuje bardzo istotne wątki związane z życiem współczesnych Ukraińców i przemian, które zachodzą w tym kraju.

– Głównym celem mojej książki było, żeby ta rozmowa pomogła wrażliwemu czytelnikowi w Polsce zrozumieć Ukrainę. Większość z nas myśli, że doskonale zna i rozumie Ukrainę, ale tak nie jest. Ja po wielu latach zajmowania się tym krajem stale coś odkrywam i wciąż zadaję pytania. To pokazuje, że potrzeba pewnego wysiłku intelektualnego, żeby zrozumieć – podkreślała Iza Chruślińska, Gość PR24.

AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej