Zarobek z wynajmu mieszkań większy niż z lokaty
Biorąc pod uwagę stawki rynkowe, kupno mieszkania na wynajem nadal przynosi większe zyski od lokat bankowych i obligacji skarbu państwa.
2014-09-09, 15:50
Posłuchaj
Rentowność zakupu mieszkań nadal jest wysoka. Taka inwestycja jest opłacalna i przynosi zyski wyższe od przeciętnych. Jak mówi Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości domiporta.pl, inwestycyjny zakup mieszkania na wynajem wciąż zapewnia wysokie stopy zwrotu.
Gdzie największy zarobek
Najwyższe średnie zyski przynoszą nieruchomości w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Średnia rentowność najmu netto dla najważniejszych ośrodków miejskich wynosi nawet 5 proc. w skali roku.
Gdzie kupować?
Najważniejszym kryterium inwestorów jest cena - im niższa tym lepiej – ale nie mniej ważna jest lokalizacja. Łatwo wynajmują są nieruchomości zlokalizowane w miejscach zapewniających dobrą komunikację.
Inwestorzy najczęściej wybierają kawalerki lub mieszkania dwupokojowe, bo większość szukających mieszkania deklaruje chęć zakupu właśnie lokalu dwupokojowego – tłumaczy Maciej Górka.
REKLAMA
Przygotuj się do wynajmu
Jeśli decydujemy się wynająć swoje mieszkanie, warto się do tego przygotować. Przede wszystkim zastanówmy się komu chcemy nasz lokal wynająć, ponieważ pod tym kątem przygotujemy urządzenie lokalu.
Zrób wyliczenia i kosztorys
Policzmy koszty utrzymania lokalu: czynsz, remont, liczniki, ubezpieczenie, podatek od nieruchomości, użytkowanie wieczyste – to pomoże nam w ustaleniu realnej ceny ale też wysokości kaucji.
Weź kaucję
Kaucja jest ważnym narzędziem zabezpieczającym majątek właściciela i prawidłowość najmu. Jej wysokość powinno się zaplanować w zależności od standardu wynajmowanego mieszkania oraz ryzyka zniszczenia lokalu przez najemcę – najczęściej jest dwukrotnością miesięcznej opłaty płaconej przez najemcę.
Ważna umowa
Decydując się na wynajem mieszkania powinniśmy skonstruować dobrą umowę najmu. Pisemna umowa określa wszystkie warunki, zabezpiecza zarówno wynajmującego jak i najemcę.
REKLAMA
Co ważne, taka umowa jest podstawą przy rozwiązywaniu konfliktów między stronami. – Bez pisemnej umowy dochodzenie wszelkich roszczeń od najemcy jest znacznie utrudnione i dlatego warto ją mieć – dodaje Maciej Górka z domiporta.pl.
Justyna Golonko
Polecane
REKLAMA