Barroso w Kijowie – Ukraina bliżej Unii Europejskiej?
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso rozpoczął dwudniową wizytę w Kijowie. Głównym punktem programu było spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Politycy rozmawiali głównie o umowie stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą.
2014-09-12, 17:40
Posłuchaj
Jose Manuel Barroso odbył spotkanie z Petrem Poroszenką. Prezydent Ukrainy przedstawił na nim kalendarium najbliższych wydarzeń związanych z umową stowarzyszeniową. Umowa ma wejść w życie 1 listopada – relacjonował Piotr Pogorzelski, korespondent Polskiego Radia w Kijowie.
Ukraina rozdarta między UE a Rosją
Zdaniem prof. Józefa Tymanowskiego z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego, utrudnieniem dla Ukraińców w zbliżeniu się do Unii Europejskiej są jednak ich silne powiązania z Rosją.
– Trzeba jednoznacznie zdać sobie sprawę z tego, że Ukraina jest znacząco uzależniona od Federacji Rosyjskiej i dlatego umowa stowarzyszeniowa jest bardzo ryzykowna dla tych przemian, które będą musiały nastąpić w samej Ukrainie. Najważniejszą kwestią jest to, czy Unia Europejska będzie odpowiedzialnie wspomagała Ukrainę. Niestety Kijów nie może sobie pozwolić na całkowitą izolację od Rosji, bo jego związki gospodarcze, kulturowe, religijne i etniczne są bardzo głębokie – stwierdził ekspert.
Petro Poroszenko w spotkaniu z Barroso zapowiedział również przyjęcie ustawy o walce z korupcją, a także o powołaniu biura antykorupcyjnego.
REKLAMA
Kolejnym punktem wizyty przewodniczącego Komisji Europejskiej ma być jego wystąpienie podczas posiedzenia Jałtańskiej Strategii Europejskiej będącej stowarzyszeniem ekspertów oraz byłych polityków, na czele którego stoi były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
Polecane
REKLAMA