Ernest Zozuń: podsumowanie światowych wydarzeń tygodnia
Unijne sankcje wobec Rosji, zmniejszenie dostaw gazu z Rosji do krajów europejskich, nowy Gabinet nowej Europy, zapowiedź zniszczenia Państwa Islamskiego przez Baracka Obamę, niepokój na Wyspach Brytyjskich przed referendum niepodległościowym Szkocji. To najważniejsze światowe wydarzenia polityczne mijającego tygodnia omawiane w audycji Ernesta Zozunia.
2014-09-13, 14:43
Posłuchaj
Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Rosję. Sankcje europejskie są wprowadzone tylko na jeden miesiąc. Zdaniem korespondenta Polskiego Radia w Moskwie Macieja Jastrzębskiego, dotychczasowe sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji nie przyniosły poważnych szkód rosyjskiej gospodarce. Władimir Putin zapowiedział w swoim przemówieniu, że odpowie na sankcje, jednak w taki sposób, by nie ugodzić w interesy Rosji.
– Finlandia, Czechy, Słowacja, Węgry i Cypr długo się opierały tym sankcjom, jednak przeważyły konsultacje szefa Rady Europejskiej z Berlinem, Paryżem, Rzymem i Londynem i zdecydowano, że sankcje wejdą w życie. Do końca miesiąca natomiast unijni dyplomaci będą analizować, czy rozejm na Ukrainie jest rzeczywiście przestrzegany. Jeśli w opinii Unii Europejskiej pokój będzie zachowany, to wtedy te sankcje będą złagodzone bądź zawieszone – stwierdziła Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
– Władimir Putin dał jasno do zrozumienia, że odpowiedź na sankcje ma być spokojna i że się nie zgodzi na żadną odpowiedź, która uderzałaby w interesy rosyjskie, bo według niego już dość tego wyścigu sankcji – mówił Maciej Jastrzębski.
Rosja przykręca kurek z gazem
Rosjanie z początkiem tygodnia zmniejszyli dostawy gazu do Europy. Sergiej Kuprijanow, rzecznik Gazpromu, twierdzi, że Rosja wysyła tyle gazu na Zachód, na ile pozwalały jej zasoby.
REKLAMA
– Przerwa w dostawie gazu przez Rosjan ma podłoże polityczne. To sygnał, który Rosja już wielokrotnie wysyłała Europie przy okazji różnych konfliktów. Obecnie jest to sygnał przede wszystkim dla Ukrainy – od czerwca Gazprom nie dostarcza gazu do tego kraju. Było to ostrzeżenie również dla Polski, która pomaga Ukrainie – tłumaczył Ernest Wyciszkiewicz, zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Nowy Gabinet nowej Europy
Zostało ogłoszonych 28 nowych komisarzy Komisji Europejskiej. Wśród nich znalazła się Polka – Elżbieta Bieńkowska. Obejmie ona stanowisko komisarza Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
– Nowa komisja będzie miała 7 wiceprzewodniczących z Holandii, Słowenii, Bułgarii, Finlandii, Łotwy, Estonii i Włoch. Będą oni odpowiadać za realizację priorytetowych projektów Komisji i koordynować prace innych komisarzy – powiedziała Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
W dalszej części programu Katarzyna Górak-Sosnowska, arabista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie komentowała światową walkę z Państwem Islamskim.
REKLAMA
Gościem PR24 był również dr Przemysław Biskup z Zakładu Europejskich Studiów Subregionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, który analizował zbliżające się referendum niepodległościowe Szkocji.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Ernesta Zozunia!
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA