Kreml ograniczy wpływ Zachodu na media

Im mniej zagranicznego kapitału w rosyjskich mediach, tym lepiej - do takiego wniosku doszli deputowani Dumy. W ich ocenie Zachód może próbować wykorzystać środki masowego przekazu do wywołania w Rosji zmian politycznych.

2014-09-18, 10:15

Kreml ograniczy wpływ Zachodu na media
Kreml ograniczy udział zagranicznego kapitału w rosyjskich mediach. Foto: Julmin/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Rosja ograniczy wpływ Zachodu na media. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak informuje rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta”, projekt odpowiedniej ustawy został już wniesiony do parlamentu. Deputowani proponują, aby ograniczyć do 20 procent udział zagranicznego kapitału w rosyjskich koncernach mediowych. W projekcie zapisano również, że założycielem tego rodzaju firmy może być tylko obywatel Rosji.

Szef komisji spraw zagranicznych Aleksiej Puszkow stwierdził, że ci, którzy sterują polityką zagraniczną Zachodu, nie szukają wyjścia z ukraińskiego kryzysu, ale chcą wypowiedzieć Kremlowi polityczną wojnę. Dodał też, że Zachód będzie próbował przygotować w Rosji „kolorową rewolucję”.

Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Żelezniak zauważył z kolei, że ograniczenie wpływu zagranicznego kapitału na rosyjskie media będzie służyło umacnianiu suwerenności państwa.

Jeśli projekt ustawy przejdzie ścieżkę legislacyjną, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

REKLAMA

IAR/iwo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej