Odwrócony kredyt hipoteczny: Senat poprawił ustawę. PiS zaskarży ją do TK

Senat wniósł kilkanaście poprawek do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Najważniejsza z nich przewiduje, że umowa kredytowa będzie musiała być zawarta w formie aktu notarialnego.

2014-10-09, 22:51

Odwrócony kredyt hipoteczny: Senat poprawił ustawę. PiS zaskarży ją do TK
Możesz oddać swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią opiekę, jednak to ryzykowna "transakcja". Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Senator Kazimierz Kleina, przewodniczący komisji finansów publicznych o poprawkach Senatu do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Senatorowie zdecydowali, że będzie to bezpieczniejsze dla kredytobiorcy - powiedział po głosowaniu senator Kazimierz Kleina. Przewodniczący komisji finansów publicznych dodał, że istotą senackiej debaty była chęć takiego poprawienia ustawy, by w jak największym stopniu chroniła ona konsumentów, czyli kredytobiorców. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że głównymi klientami tej ustawy będą osoby starsze, które nie do końca rozumieją przepisy bankowe - podkreślił senator.

Umowa ryzykowna dla obydwu stron
Kazimierz Kleina dodał, że umowa dotycząca odwróconego kredytu hipotecznego będzie ryzykowna zarówno dla banków, jak i dla klientów, bo trzeba będzie w niej przewidzieć sytuacje nieprzewidywalne. W związku z tym banki będą chciały kwotę kredytu ustalić na jak najniższym poziomie, natomiast konsument będzie uważał, że jego nieruchomość jest więcej warta i może czuć się oszukany - powiedział Kleina. Zdaniem senatora jest jednak i dobra strona tej ustawy.

Odwrócony kredyt hipoteczny. Eksperci ostrzegają: ostrożnie z nowymi przepisami >>>

Paradoksalnie może ona zadziałać prorodzinnie. Może spowodować, że ci, którzy powinni się czuć zobowiązani do opiekowania się rodzicami, osobami starszymi czy tymi, którzy w różnych sytuacjach sobie nie radzą a są właścicielami nieruchomości, zaczną się bardziej interesować ich losem.
Poprawki Senatu musi jeszcze zaakceptować Sejm.

REKLAMA

Senat zaproponował także kilka poprawek o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.
Taki kredyt będą mogły oferować określone instytucje
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym określa zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego, prawa i obowiązki stron oraz zasady rozliczenia zobowiązań z niej wynikających. Zgodnie z nią taki kredyt oferować będą mogły tylko banki, oddziały banków zagranicznych czy instytucji kredytowych, a także instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną, które podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Prawo do odstąpienia od umowy
Informacje przekazywane przed podpisaniem umowy przez bank nie będą stanowiły wiążącej oferty i będą miały jedynie charakter symulacji, w szczególności w zakresie kwoty odwróconego kredytu hipotecznego. Dokładna kwota kredytu może zostać ustalona dopiero po oszacowaniu wartości lokalu przez rzeczoznawcę majątkowego. Dodatkowym zabezpieczeniem dla kredytobiorców ma być prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia.
Spadkobiercy będą mogli spłacić należności
Ustawa zakłada także, że spadkobiercy kredytobiorcy, jeśli będą chcieli zachować nieruchomość, dostaną 12 miesięcy na spłatę należności bankowi. W wypadku, gdy tego nie zrobią, nieruchomość ma przejść na własność banku, z tym, że jeżeli jej wartość przekroczy sumę należności wobec banku, ten wypłaci nadwyżkę spadkobiercom. Natomiast gdyby wartość nieruchomości nie pokryła całej należności wobec banku, ten nie będzie mógł wobec nich zgłaszać roszczeń z tego tytułu.

Eksperci o bezpieczeństwie odwróconej hipoteki.

Źródlo: TVN/x-news

REKLAMA

PiS zaskarży ustawę do TK

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Ich zdaniem przepisy ustawy naruszają art. 64 Konstytucji, który reguluje kwestie własności i dziedziczenia.
Senator Henryk Cioch przekonywał na konferencji prasowej, że ustawa doprowadzi do tego, że banki za małe kwoty przejmą nieruchomości, pod zastaw których zostanie udzielony odwrócony kredyt hipoteczny. W ocenie senatora ten toksyczny produkt doprowadzi do tego, iż kilka milionów obywateli za bliżej nieokreśloną kwotę zostanie pozbawionych wszelkiego rodzaju nieruchomości: gruntowych, budynkowych, lokalowych jak i spółdzielczych własnościowych praw do lokali.
Senator Grzegorz Bierecki powiedział, że w krajach rozwiniętych, takich jak USA czy w Kanadzie bardzo wielu ludzi korzysta z odwróconej hipoteki. Podkreślił jednak, że tam jest odmienne niż w Polsce otoczenie gospodarcze i prawne. - Bez zmiany tego otoczenia wprowadzenie tego produktu, na podstawie tak źle napisanej ustawy, jednostronnie chroniącej interesy banków będzie bardzo niebezpieczne i wywoła opłakane skutki społeczne, niestety nieodwracalne - powiedział Bierecki.

"To skandaliczna próba wywłaszczania ludzi"

Senator Bogdan Pęk nazwał ustawę skandaliczną próbą wywłaszczania ludzi. Jak mówił - to banki przygotują umowę kredytową i to one przeprowadzą wycenę nieruchomości. - Obawiamy się, że ta wycena zostanie w skandaliczny sposób zaniżona, a świadczenie nie będzie wypłacane dożywotnio - mówił. Dodał, że ustawa jest szczególnie groźna dla starszych ludzi mieszkających w centrach wielkich miast, których mieszkania mają ogromną wartość rynkową.
Senatorowie PiS głosowali dziś przeciw przyjęciu ustawy przez Senat. Mimo to ustawa została przyjęta z poprawkami. Najważniejsza z nich przewiduje, że umowę o odwrócony kredyt hipoteczny należy zawrzeć w formie notarialnej. Poprawki Senatu musi jeszcze zaakceptować Sejm.

IAR/PAP, abo, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej