Nowe subkonto w ZUS dla osób podejmujących pierwszą pracę

Ubiegłoroczne zmiany w systemie emerytalnym dały osobom wchodzącym po raz pierwszy na rynek pracy, począwszy od 1 lutego 2014 r., możliwość wyboru dotyczącą zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym.

2014-10-10, 03:00

Nowe subkonto w ZUS dla osób podejmujących pierwszą pracę
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Ustawa nie wprowadziła ram czasowych na złożenie przez ubezpieczonego oświadczenia czy wskazania osób uposażonych ‒ wyjaśnia na antenie radiowej Jedynki Ewa Kosowska z centrali ZUS.(Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jeśli osoba podejmujaca pierwszą pracę, w terminie 4 miesięcy od daty zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych nie zawrze umowy z OFE, jej składki w całości podlegają zapisaniu na subkoncie w ZUS.

ZUS informuje drogą listowną

Każdy ma w ZUS indywidualne konto, zakładane na podstawie pierwszego zgłoszenia do ubezpieczeń, a więc na przykład w przypadku podjęcia pierwszej pracy. Natomiast subkonto, bo właśnie środków zapisanych na subkoncie dotyczyły listy, do 1 lutego 2014 r. miała tylko osoba która była ubezpieczona i jednocześnie członkiem OFE. Ale to się zmieniło.

‒ Do tych właśnie osób, które weszły na rynek pracy po 1 lutego 2014 r. i nie zawarły w terminie 4 miesięcy umowy z OFE, ZUS wysłał pierwsze listy w lipcu. Takich osób było 32 tys., z prawie 37 tys. zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy w lutym 2014 r. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład informuje każdego ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym o obowiązku złożenia w ZUS pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych, istniejących pomiędzy nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby ubezpieczone, uprawnione do jego środków na subkoncie po jego śmierci. Będzie to miało znaczenie, gdy będziemy mieli do czynienia z przesłankami do podziału środków subkonta; rozwodem, unieważnieniem małżeństwa tudzież śmiercią ‒ tłumaczy Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie terminy obowiązują

Problem:

Ubezpieczona, młoda kobieta słyszała, że musi złożyć oświadczenie, w którym ma m.in. wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jej śmierci – ile ma czasu na taką decyzję?

REKLAMA

Rozwiązanie:

‒ Ustawa nie wprowadziła ram czasowych na złożenie przez ubezpieczonego oświadczenia czy wskazania osób uposażonych ‒ wyjaśnia Ewa Kosowska. ‒ Taką datą graniczną, tak naprawdę chyba jest wystąpienie przesłanek do podziału. Jeśli ubezpieczony zmarł i nie dokonał wskazania, środki niewykorzystane w podziale dla współmałżonka wchodzą w skład spadku ‒ dodaje ekspertka ZUS.

Po złożeniu oświadczenia można zmienić swoja decyzję. W jaki sposób?

Można to zrobić składając odpowiedni formularz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

‒ Wzór oświadczenia określił minister pracy i polityki społecznej w swoim rozporządzeniu. Pozostałe formularze opracował ZUS. Każdy formularz dostępny jest w placówkach Zakładu, jak też na stronie internetowej zus.pl, a wkrótce i na PUE. Jeżeli dana osoba ma wątpliwości i potrzebuje pomocy przy wypełnieniu formularza, to pracownicy ZUS są dostępni na salach obsługi i chętnie udzielą pomocy, podobnie jak pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej. Formularze nie są skomplikowane, są łatwe, proste i przejrzyste ‒  podkreśla Ewa Kosowska z centrali ZUS.

Kolejne listy do ubezpieczonych Zakład będzie wysyłać cyklicznie, co kwartał.

REKLAMA

Justyna Golonko, mb

Podstawa prawna:

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 października 1998 (tekst jedn. Dz.U. nr 137, poz. 887.)

Audycja powstała przy wspólpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej