Raport OECD: Polska jednym z trudniejszych krajów do życia

Słabe warunki mieszkaniowe, niskie zarobki, brak zadowolenia z życia - tak na tle 34 krajów OECD wypada Polska. Jesteśmy jednak wśród liderów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i poziom edukacji.

2014-10-12, 13:47

Raport OECD: Polska jednym z trudniejszych krajów do życia
. Foto: TUBSE/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

OECD: Polska krajem niezbyt przyjaznym do życia - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W analizie obejmującej 362 regiony 34 krajów członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) brano pod uwagę dziewięć czynników, między innymi zatrudnienie, zdrowie czy dostęp do publicznych usług. W porównaniu poszczególnych krajów Polska wypada niestety dość słabo. Znalazła się na liście w tej samej grupie państw co Meksyk, Słowacja, Turcja czy Węgry.

Jeśli chodzi o podstawowe warunki życia, nasz kraj okazuje się wyjątkowo nieprzyjazny. W zakresie zarobków otrzymaliśmy zaledwie 1,3 punktu na 10 możliwych. Za nami plasują się takie kraje, jak Rosja, Turcja czy Chile. W raporcie zaznaczono też, że w Polsce odnotowuje się przepaść w zarobkach osób najbogatszych i najbiedniejszych. Przychody 20 proc. Polaków najlepiej sytuowanych są niemal pięciokrotnie większe niż 20 proc. osób zarabiających najmniej.

Statystyki
Statystyki OECD dotyczące przychodów w poszczególnych krajach/rys. OECD

Wyjątkowo źle Polska wypada także w kwestii sytuacji mieszkaniowej. Eksperci wyliczyli, że w naszym kraju na jednego mieszkańca przypada jeden pokój. Tymczasem w Kanadzie jest to... 2,5 pokoju. Pod względem warunków mieszkaniowych plasujemy się na trzecim od końca miejscu. Za nami są jedynie Rosja i Turcja.

REKLAMA

 

Także polski rynek pracy nie napawa optymizmem. Według OECD w naszym kraju 60 proc. osób w wieku 16-64 lata ma płatne zatrudnienie. Od naszego rynku pracy gorzej wypada m.in. ten w Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Turcji.

To wszystko wpływa na zadowolenie Polaków z życia. W skali 10-punktowej, przyznano nam pod tym względem zaledwie 3,4 punktu.

REKLAMA

Jednak z raportu OECD płyną także pozytywne informacje. Są bowiem ważne kategorie, w których Polska radzi sobie znakomicie. Jesteśmy w ścisłej czołówce jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa. Oceniono je w naszym kraju na 9,8 punktów. Lepszy wynik osiągnęła tylko Japonia z oceną 9,9.

Statystyki
Statystyki OECD dotyczące poziomu bezpieczeństwa w poszczególnych krajach/rys. OECD
Bardzo dobrze oceniana jest także Polska edukacja. Tu również z wynikiem 8,4 punktu jesteśmy na drugiej pozycji. Lepiej jest jedynie w Finlandii, która osiągnęła wynik 9,1. Polscy uczniowie znacznie lepiej od rówieśników z innych krajów radzą sobie z czytaniem, matematyką i naukami ścisłymi. Szkołę średnią ukończyło w naszym kraju 89 proc. osób w porównaniu ze średnią OECD na poziomie 75 proc.

REKLAMA

Statystyki
Statystyki OECD dotyczące poziomu edukacji w poszczególnych krajach/rys. OECD

Gdzie według raportu żyje się najlepiej? W stolicy Australii, Canberze. Okolice tego miasta zostały ocenione jako najwygodniejsze do życia przez OECD. W pierwszej dziesiątce wygodnych miejsc znalazły się też inne australijskie miasta: Sydney, Melbourne i Perth. Wysoko uplasowały się amerykańskie rejony w New Hampshire i Minnesocie.

 

OECD, IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej