Cios w eurosceptyków w Parlamencie Europejskim. Frakcja rozwiązana

Eurosceptyczna i populistyczna frakcja w Parlamencie Europejskim, kierowana przez Brytyjczyka Nigela Farage'a, została rozwiązana na skutek odejścia eurodeputowanej z Łotwy - ogłosił w czwartek rzecznik PE.

2014-10-16, 20:14

Cios w eurosceptyków w Parlamencie Europejskim. Frakcja rozwiązana

Posłuchaj

Koniec frakcji Nigela Farage’a w PE: korespondencja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Eurodeputowana Iveta Grigule opuściła frakcję Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, która tym samym nie ma już przedstawicieli z siedmiu krajów i została dzisiaj uznana za rozwiązaną - napisał na Twitterze rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch.

 

 

Dotychczasowi członkowie frakcji będą zasiadali w PE jako niezrzeszeni i nie będą mogli podczas zbliżającej się debaty nad wotum zaufania dla nowej Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera zabrać głosu w ramach dodatkowego czasu przyznawanego frakcjom. Farage stracił też miejsce w najbardziej wpływowym gremium Parlamentu Europejskiego, czyli Konferencji Przewodniczących frakcji politycznych. AFP zwraca uwagę, że rozwiązanie frakcji nastąpiło na tydzień przed zaplanowanym głosowaniem w sprawie wotum zaufania.

REKLAMA

Odejście Grigule wymusiła największa frakcja w PE, chadecka Europejska Partia Ludowa. Był to warunek poparcia kandydatury Łotyszki na stanowisko szefowej delegacji PE ds. Kazachstanu. AFP odnotowuje, że na skutek decyzji Ivety Grigule, frakcja Nigela Farage'a przetrwała tylko dwie sesje PE.

Europarlamentarna frakcja musi składać się z przedstawicieli co najmniej siedmiu krajów UE. Licząca 48 posłów Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej została powołana po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego dzięki porozumieniu między antyeuropejskimi ugrupowaniami: UKIP Nigela Farage'a i włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd pod wodzą Beppe Grillo. Dołączyli do nich pojedynczy eurodeputowani z Francji, Szwecji, Litwy, Czech i Łotwy.

Część z obserwatorów zauważa jednak, że rozpad frakcji, którą kierował UKIP, otwiera szanse na sformowanie własnej frakcji francuskiemu Frontowi Narodowemu, który będzie teraz mógł przejąć niezrzeszonych posłów o bliskich mu, skrajnych poglądach.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

REKLAMA

PAP,fc

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej