Daniel Boone – żywy mit Dzikiego Zachodu

Swoim życiem reprezentował wszystko, co było fundamentem tożsamości narodowej XIX wiecznej Ameryki – kraju stworzonego przez awanturników, robotników i uchodźców religijnych.

2018-11-02, 06:01

Daniel Boone – żywy mit Dzikiego Zachodu
Porwanie córki Boone'a przez Indian, kanwa powieści "Ostatni Mohikanin". Obraz Karla Wimara z 1855 roku. Foto: Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj

Narodziny amerykańskiej tożsamości narodowej w kontekście twórczości Jamesa Coopera i Thomasa Cole'a - audycja z cyklu "Sezon na dwójkę". Gościem red. Michała Montowskiego jest filozof, prof. Zbigniew Mikołejko. (PR, 15.06.2010).
+
Dodaj do playlisty

2 listopada 1734, urodził się Daniel Boone. Amerykański traper, myśliwy i osadnik. Był pierwszą mityczną postacią Ameryki. Znaną z westernów, a jednocześnie historyczną.

- Człowiek, który był wszystkim. Urodził się już w Ameryce. Przewędrował mnóstwo stanów. Walczył z Indianami, Francuzami i Anglikami. Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych – wyliczał na antenie PR prof. Zbigniew Mikołejko.

Poprowadził słynną wyprawę do Kentucky, odkrywając drogę przez Appalachy. Wiele czasu spędził w indiańskiej i angielskiej niewoli. Fortunę stracił nieumiejętnie prowadząc interesy w Ohio.

Echo postaci Boone’a rozbrzmiewa w wielu powieściach o Dzikim Zachodzie. Jego przygody dały podstawę intrygi w powieści "Ostatni Mohikanin" Jamesa Coopera.

REKLAMA

- Niesamowite przygody, w których trudno oddzielić prawdę od legendy – mówił red. Michał Montowski – z pewnością łączył w sobie kilka elementów Dzikiego Zachodu: myśliwy, tropiciel, zwiadowca, kapitan milicji amerykańskiej.

Posłuchaj audycji poświęconej narodzinom amerykańskiej tożsamości narodowej w kontekście twórczości Jamesa Coopera.

mjm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej