Słynni polscy kardynałowie. Od wybawcy Jagiełły przez króla po papieża

W Kolegium Kardynalskim zasiada obecnie pięciu Polaków. Nie wiadomo, czy nazwisko któregoś z nich znajdzie się kiedyś w panteonie najsłynniejszych polskich kardynałów. Ciężko będzie im wyrównać (lub przebić) osiągnięcia niektórych spośród poprzedników. W końcu jeden został papieżem, inny zaś... królem.

Tomasz Horsztyński

Tomasz Horsztyński

2025-05-08, 15:24

Słynni polscy kardynałowie. Od wybawcy Jagiełły przez króla po papieża
Polscy kardynałowie: Zbigniew Oleśnicki, Karol Wojtyła, August Hlond, Jan Kazimierz Waza i Stefan Wyszyński. Foto: PR na podstawie PAP/NAC/Wikimedia

W konklawe po śmierci papieża Franciszka uczestniczy czterech polskich kardynałów - Grzegorz Ryś, Konrad Krajewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko. Stanisław Dziwisz utracił uprawnienia elektorskie po przekroczeniu 80. roku życia. Nigdy jeszcze Polska nie miała wśród purpuratów tylu przedstawicieli jednocześnie. W przeszłości byli jednak tacy, którzy kształtowali losy Kościoła i świat polityki.

Oto lista najbardziej znanych przedstawicieli Polski w Kolegium Kardynalskim:

Zbigniew Oleśnicki

Pierwszy polski kardynał w historii. Był jedną z najważniejszych osobistości  późnośredniowiecznej Polski. Błyskotliwą karierę w hierarchii kościelnej (biskupem krakowskim został w wieku 34 lat) zawdzięczał wstawiennictwu króla Władysława Jagiełły, któremu uratował życie w bitwie pod Grunwaldem. Miał decydujący wpływ na politykę pierwszych Jagiellonów.

Zbigniew Oleśnicki. Portret pędzla Jana Bąkowskiego, ok. 1900 r. Zbigniew Oleśnicki. Portret pędzla Jana Bąkowskiego, ok. 1900 r.. Fot. Wikimedia

Purpurę otrzymał w bardzo burzliwym okresie w historii Kościoła. W 1439 roku na kardynała mianował go papież Eugeniusz IV, a niedługo później antypapież Feliks V. Ostatecznie kapelusz kardynalski założył w 1449 roku. Zmarł sześć lat później.

REKLAMA

Stanisław Hozjusz

Jeden z najwybitniejszych polskich kardynałów, myśliciel, czołowy przedstawiciel kontrreformacji w Polsce i Europie. Zwalczał ruchy reformacyjne (doprowadził do sprowadzenia jezuitów do kraju, wydał mnóstwo prac, w których polemizował z argumentami protestantów), prowadził ożywioną korespondencję z Erazmem z Rotterdamu.

Stanisław Hozjusz. Rysunek z ok. 1650 r.Stanisław Hozjusz. Rysunek z ok. 1650 r. Fot. Wikimedia

Po studiach w Bolonii i Padwie (uzyskał stopień doktora obojga praw) pracował w kancelarii królewskiej, a po przyjęciu święceń kapłańskich (w 1543) piął się po szczeblach kariery kościelnej. W 1561 roku otrzymał od papieża Pawła IV nominację kardynalską i zaproszenie do Rzymu, by wziąć udział w przełomowym soborze trydenckim. Stał na czele stronnictwa przeciwnemu ustępstwom na rzecz protestantów. W 1565 roku Hozjusz wysuwany był nawet jako kandydat na papieża. Zmarł w 1579 roku.

Jan Kazimierz Waza

Postać, której zapewne niewielu spodziewało się na tej liście. Jan Kazimierz, nim w 1648 roku został królem Rzeczypospolitej, prowadził bardzo bogate życie. Swojego szczęścia szukał poza granicami ojczyny. Przez jakiś czas dowodził wojskiem Habsburgów, a jako wicekról Portugalii spędził dwa lata we francuskiej niewoli. Po opuszczeniu aresztu zamieszkał w Italii, gdzie najpierw wstąpił do zakonu jezuitów, a następnie przyjął kapelusz kardynalski.

Jan Kazimierz Waza w stroju kardynalskim. Portret z ok. 1646 roku Jan Kazimierz Waza w stroju kardynalskim. Portret z ok. 1646 roku. Fot. Wikimedia

Jan Kazimierz słynął z trudnego charakteru, którego nie zmieniło nawet wstąpienie na drogę duchową. Jako zakonnik i kardynał kazał nazywać się "Najjaśniejszym Królewiczem" (był synem króla Zygmunta III Wazy i bratem Władysława IV Wazy). Miał nawet rzec, że "da w gębę każdemu, kto by go inaczej tytułował". Gdy mu odmówiono tych zaszczytów, obrażony opuścił Rzym w 1646 roku i wrócił do Rzeczypospolitej, by dwa lata później zostać jej władcą.

REKLAMA

August Hlond

Po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą został pierwszym biskupem katowickim, w 1926 roku prymasem Polski, a rok później kardynałem. Podczas konklawe w 1939 roku prasa informowała, że, gdyby zdecydowano się wybrać na papieża nie-Włocha, Hlond był jednym z faworytów do tronu Piotrowego. Po wybuchu II wojny światowej opuścił kraj. Początkowo przebywał w Watykanie, a następnie we Francji, gdzie w 1944 roku został aresztowany przez Niemców.

Kardynał August Hlond. Fotografia z 1932 r. Kardynał August Hlond. Fotografia z 1932 r. Fot. NAC

Do powojennej, rządzonej przez komunistów Polski wrócił w lipcu 1945 roku. Czynił starania o reorganizację Kościoła i odbudowę świątyń w zniszczonym wojną kraju. W 1946 roku dokonał aktu poświęcenia kraju Niepokalanemu Sercu Maryi na Jasnej Górze. Był rozpracowywany przez komunistyczne służby. Zmarł w 1948 roku.

Stefan Wyszyński

Prymas Tysiąclecia. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję kapelana Grupy AK Kampinos. W 1946 roku został biskupem lubelskim, a po śmierci Augusta Hlonda mianowany prymasem Polski. Komunistyczne władze internowały go w latach 1953-1956. W tym czasie otrzymał nominację kardynalską. Był jednym z inicjatorów "Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich" oraz obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski.

REKLAMA

Kardynał Stefan Wyszyński. Fot. NAC Kardynał Stefan Wyszyński. Fot. NAC

Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Jako kardynał-elekt uczestniczył w wyborze czterech papieży - Jana XXIII (1958), Pawła VI (1963), Jana Pawła I (1978) i Jana Pawła II (1978). Zmarł w 1981 roku.

Karol Wojtyła

Jedyny (jak dotąd) Polak, który został biskupem Rzymu. W czasie II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety, a święcenie kapłańskie przyjął tuż po wojnie. Uzyskał stopień doktora habilitowanego, wykładał na Wydziale Filozoficznym KUL-u. W 1958 roku (w wieku 38 lat) został biskupem krakowskim, a sześć lat później arcybiskupem. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II, a po uzyskaniu purpury (1967) w dwóch konklawe, które miały miejsce w 1978 roku. Pierwsze wygrał Jan Paweł I, podczas następnego to właśnie Karol Wojtyła został wybrany na przywódcę Kościoła katolickiego. Przyjął imię Jan Paweł II.

Kardynał Karol Wojtyła. Fot. PAP Kardynał Karol Wojtyła. Fot. PAP

Niemal 27-letni pontyfikat Polaka obfitował w wiele wydarzeń, inicjatyw i gestów, które można by określić mianem wyjątkowych lub przełomowych. Bez wątpienia jego pontyfikat zmienił oblicze Kościoła.

Źródło: Polskie Radio

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej