Wskaźnik PMI w górę, polski przemysł w lepszej formie. Czy to koniec spowolnienia gospodarczego?
W październiku nastroje w naszym przemyśle poprawiły się. Po wcześniejszych spadkach wskaźnik PMI obrazujący sytuację tego sektora wyniósł 51,2 punktu - wynika z badania firmy Markit na zlecenie HSBC.
2014-11-03, 19:30
Posłuchaj
Gdy jego wartość znajduje się powyżej 50 punktów oznacza to ożywienie, poniżej spadek aktywności.
Według HSBC najnowszy wynik PMI wskazuje na największe tempo wzrostu w sektorze od sześciu miesięcy.
- Dane PMI opracowane przez Markit na zlecenie HSBC zasygnalizowały ożywienie warunków w polskim sektorze przemysłowym na początku IV kwartału, co nastąpiło po krótkich spadkach notowanych w III kwartale. Wzrost wielkości produkcji, jak i liczby nowych zamówień został wznowiony, a poziom zatrudnienia ponownie odnotował pozytywną wartość - napisano w komunikacie na temat danych PMI.
Autorzy raportu wyjaśniają, że głównym czynnikiem, który wpłynął na poprawę warunków w przemyśle w październiku był pierwszy od pięciu miesięcy wzrost liczby nowych zamówień. Mimo że tempo tego wzrostu było niewielkie, był to największy wzrost liczby nowych zamówień od kwietnia - podkreślają.
Zapasy wyrobów gotowych wyraźnie spadły
Zaznaczono, że zapasy wyrobów gotowych wyraźnie spadły, co wskazuje na dalszy możliwy wzrost wielkości produkcji w nadchodzących miesiącach. Według analityków HSBC nieco mniej pozytywnie wygląda liczba nowych zamówień eksportowych, które ponownie odnotowały niewielki spadek. Dodano, że ponadto presja inflacyjna pozostała słaba. Koszty produkcji wzrosły tylko nieznacznie, a ceny wyrobów gotowych odnotowały dalszy spadek.
Cytowana w komunikacie ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej Agata Urbańska-Giner oceniła, komentując wyniki badań, że powrót wskaźnika PMI powyżej granicy 50 pkt w październiku jest bardzo pozytywny. - Dorównuje on niespodziewanemu wzrostowi wskaźnika PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego w Niemczech - wg wstępnych danych indeks ten wzrósł do 51,8 pkt wobec 49,5 oczekiwanych przez analityków wg sondażu Bloomberg - powiedziała.
REKLAMA
Wskaźniki PMI należy odczytywać z ostrożnym optymizmem
Zastrzegła, że pozostałe wyniki badań koniunktury w Niemczech (ZEW, ifo) pozostają słabe, dlatego wskaźniki PMI należy odczytywać z ostrożnym optymizmem.
Ekonomistka zaznaczyła, że o poprawie koniunktury w październiku wskazywały badania koniunktury GUS w Polsce, a wskaźniki dla budownictwa i handlu miały w październiku najwyższe odczyty w tym roku. - Polski odczyt PMI wsparty był przede wszystkim przez rosnącą produkcję i nowe zamówienia. Wskaźnik zatrudnienia również nieznacznie wzrósł. Nowe zamówienia wzrosły w październiku, pomimo spadku nowych zamówień w eksporcie - poinformowała Urbańska-Giner.
Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ o wynikach wskaźnika PMI w pierwszym półroczu 2014 r.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
REKLAMA
Październikowy wzrost lepszy od oczekiwanego
Ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak podkreśla, że październikowy wzrost jest lepszy od oczekiwanego. Według niego, być może mamy już do czynienia z odwróceniem negatywnej tendencji, która trwała w Polsce przez ostatnie pół roku. Chodzi między innymi o spowolnienie wzrostu aktywności w naszym przemyśle. W ocenie Piotra Bujaka, ostatni kwartał tego roku może przynieść ponowne przyspieszenie wzrostu gospodarczego w naszym kraju, a 2015 rok zapowiada się nieco lepiej niż obecny.
W ocenie głównego ekonomisty Societe Generale Jarosława Janeckiego, widać, że polska gospodarka w ostatnim miesiącu notuje w zasadzie najlepsze wyniki od 6 miesięcy. Ekonomista wyjaśnia, że skala nowych zamówień dla przemysłu jest coraz większa. Większa produkcja przemysłowa pozwala nam bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość - dodaje Janecki. Zaznacza, że na razie jest to wynik za jeden miesiąc, należy więc poczekać na kolejne i wtedy się przekonamy, jak sytuacja wygląda w dłuższej perspektywie
Największe spowolnienie polska gospodarka ma już za sobą?
Zdaniem Jakuba Wojciechowskiego z banku Citi Handlowego największe spowolnienie polska gospodarka ma już za sobą, a w 2015 roku spodziewany jest istotny wzrost.
– W ostatnim czasie PMI minimalnie wzrósł, co było zaskoczeniem pozytywnym, mieliśmy lepszy odczyt produkcji przemysłowej, cały czas mamy bardzo silny rynek pracy, bo realny wzrost wynagrodzeń jest dodatni, dynamika duża i stopa bezrobocia spada – wylicza Wojciechowski. – Sytuacja jest więc zróżnicowana. Nie jest to na pewno obraz gospodarki szybko rosnącej. Natomiast nie ma także jakiegoś dużego problemu. Wydaje nam się, że spowolnienie jest tymczasowe.
REKLAMA
Jakuba Wojciechowski: największe spowolnienie polska gospodarka ma już za sobą.
Źródło: Newseria
IAR/PAP/Newseria, awi
REKLAMA
REKLAMA