Benefity: gdzie firmy są najhojniejsze dla pracowników?
Szanse na benefity, czyli dodatkowe korzyści, zależne są od miejsca zamieszkania - tak wynika z najnowszego raportu „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku” grupy Pracuj.pl. Najczęściej benefity otrzymują osoby pracujące w województwie mazowieckim. Najrzadziej ci, którzy pracują w świętokrzyskim.
2014-11-10, 10:07
Posłuchaj
- Dostępność benefitów, czyli to, jak często firmy oferują takie dodatkowe korzyści, zależy od lokalizacji. Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze duże miasta przyciągają duże firmy. Tam mają one swoje siedziby. Takie koncerny najczęściej korzystają z benefitów, więc też i oferują je pracownikom. Z drugiej strony duże miasta dają też więcej możliwości zrealizowania benefitów. Jest tam więcej placówek medycznych, częściej można pójść do kina - mówi Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Grupie Pracuj.
Benefity rozdają głównie duże firmy
Nie dziwi zatem, że benefity oferowane są najczęściej na Mazowszu, skoro tam właśnie swoje siedziby mają największe firmy. Oprócz tego regionu, benefity popularne są również w Krakowie, Gdańsku, czyli tych miastach, które, jak mówi ekspert, przyciągają dużą ilość wykwalifikowanej siły roboczej, gdzie mamy do czynienia z dużymi firmami.
- Pracownicy nie dostają benefitów tam, gdzie przeważają małe i średnie firmy i tam, gdzie realizacja takiego benefitu byłaby ciężka do zrealizowania, gdzie np. brakuje dużych sieci kinowych – dodaje Bąk.
Najpopularniejsze formy benefitów
Jak wyjaśnia ekspert, do najpopularniejszych benefitów należą prywatna opieka medyczna, prywatne ubezpieczenie na życie i karnety na usługi sportowe.
- Wartość takiego benefitu to od 50 zł wzwyż – dodaje ekspert.
REKLAMA
Pozapłacowe formy wsparcia pracowników coraz popularniejsze
Pozapłacowe formy wsparcia pracowników są bardzo popularne w Europie Zachodniej. W Polsce również stają się coraz powszechniejsze.
- Jeżeli cofniemy się o 10 lat wstecz, to pozapłacowe wynagradzanie było wtedy praktycznie nie spotykane, ale występowało bardzo rzadko, głównie w największych firmach, które przynosiły przykład z Zachodu. Obecnie ponad 50 proc. pracowników otrzymuje w jakiś sposób benefity pozapłacowe – mówi Bąk.
Korzyści i dla pacodawcy, i dla pracownika
Jak pokazują badania, benefity lepiej motywują pracowników w długim okresie, bardziej przyciągają pracowników do firmy i pozwalają jej zatrzymać talenty, dodaje ekspert.
- Benefity opłacają się wszystkim. Z jednej strony firma, z racji ekonomii skali, może zaoferować dane usługi taniej, niż gdybyśmy chcieli wykupić je indywidualnie. Dla firmy jest to zatem niższy koszt, ale jednocześnie też przyciągający pracownika – wyjaśnia Bąk.
Niektórzy pracodawcy oferują swoim pracownikom dodatkowe korzyści, np. w postaci służbowego telefonu do celów prywatnych. Taki przywilej najczęściej umożliwiają firmy z województwa mazowieckiego. Prywatne rozmowy na koszt firmy najrzadziej mogą wykonywać z kolei mieszkańcy świętokrzyskiego.
REKLAMA
Justyna Golonko, awi
REKLAMA