Parlament Europejski ratyfikował umowę stowarzyszeniową z Mołdawią
- Mołdawia w pełni zasługuje na ten historyczny krok - powiedział w Parlamencie Europejskim litewski deputowany Petras Austrevicius - autor raportu w sprawie tego kraju.
2014-11-13, 15:10
Posłuchaj
Deputowany dodał, że ratyfikacja porozumienia jest ukoronowaniem działań podjętych przez Mołdawię przez ostatnich 10 lat. - Dziś rozpoczynamy nową, europejską przyszłość dla Mołdawii i jej obywateli, przyszłość, która zawsze była pisana Mołdawii. Nie ma wątpliwości, że jest ona europejskim krajem i częścią europejskiej kultury - powiedział europoseł.
Podkreślił, że zbliżenie Mołdawii z Unią nie jest zagrożeniem dla gospodarczych i politycznych interesów Rosji. - Żałuję, że Rosja wciąż postrzega to w ten sposób - dodał Austrevicius.
Ratyfikacja umowy w europarlamencie nastąpiła krótko przed wyborami parlamentarnymi w Mołdawii zaplanowanymi na 30 listopada. - Unia jest gotowa kontynuować bliską współpracę z przyszłym, demokratycznie wybranym rządem. Liczymy na to, że będzie on podążał europejską drogą - powiedział nowy unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johaness Hahn. Jak dodał, swoją pierwszą wizytę w nowej roli planuje złożyć właśnie w Kiszyniowie.
Zbliżenie Kiszyniowa z Brukselą
Ratyfikowanie mowy stowarzyszeniowej między UE a Mołdawią otwiera drogę do pogłębienia politycznego zbliżenia i gospodarczej integracji tego kraju z Unią Europejską.
Podpisana 27 czerwca w Brukseli umowa przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu między UE a Mołdawią, zobowiązuje też to państwo do przeprowadzenia reform mających na celu wdrażanie unijnych standardów.
Za ratyfikacją głosowało 535 eurodeputowanych, przeciw było 94, a 44 wstrzymało się od głosu.
Mołdawia ratyfikowała umowę już na początku lipca, co pozwoliło na rozpoczęcie tymczasowego wdrażania zapisów o utworzeniu pogłębionej i całościowej strefy wolnego handlu (DCFTA) od 1 września. Pełne wejście w życie porozumienia wymagać będzie jeszcze ratyfikacji umowy przez wszystkie kraje unijne.
REKLAMA
Umowa stowarzyszeniowa obejmuje całe terytorium Republiki Mołdawii w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, a zatem także zbuntowany region Naddniestrza. Zdaniem eurodeputowanych, UE powinna odgrywać większą rolę w poszukiwaniach trwałego rozwiązania zamrożonego konfliktu wokół Naddniestrza - separatystycznego regionu, który w 1990 roku jednostronnie ogłosił niepodległość.
Parlament ocenił, że działania Rosji na Ukrainie zmieniły porządek geopolityczny i miały wpływ również na relacje między Mołdawią a UE. Europosłowie wezwali Rosję do poszanowania terytorialnej integralności Mołdawii oraz europejskiego wyboru tego kraju. Potępili też wprowadzone przez Rosję embargo na import produktów z Mołdawii jako działanie zmierzające do destabilizacji regionu.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
IAR/PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA