Cyberprzestępcy mogą zablokować całe Państwo

Niedawne włamanie hakerów na serwery Państwowej Komisji Wyborczej, choć oburza, nie jest najgorszą rzeczą jaka może nas spotkać ze strony cyberprzestępców. Jak się okazuje mogą oni nas pozbawić wody, prądu, gazu i telekomunikacji.

2014-11-19, 21:38

Cyberprzestępcy mogą zablokować całe Państwo
Hakerzy mogą zrobić większe spustoszenie niż cała armia.Foto: Glow Images/ East News

Posłuchaj

Dlaczego hakerzy mogą być groźniejsi od wrogiej armii i jak państwo powinno się przed nimi bronić, mówił na antenie Polskiego Radia 24, Piotr Ciepiela z firmy EY. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

– To realne zagrożenie. Zmaterializowało się ono 7 lat temu w Estonii, która na pewien czas została pozbawiona dostępu do informacji czy bankowości. Całe państwo zostało sparaliżowane i musiało poddać się atakującym - mówił na antenie Polskiego Radia 24, Piotr Ciepiela z firmy EY.

Temu, jak się przed tym ustrzec i przygotować na ewentualny atak hakerów, poświęcony jest raport Instytutu Kościuszki, przygotowany we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i firmą EY  - „Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej wymiar teleinformatyczny”.

 Najważniejsza jest infrastruktura krytyczna

 Infrastruktura krytyczna to termin, który jest używany w odniesieniu do zasobów mających podstawowe znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Można ją porównać do systemu naczyń połączonych. – Jeżeli nie ma prądu, nie ma paliwa, jeżeli nie ma paliwa, nie ma logistyki, jeżeli nie ma logistyki, niemożliwy staje się transport żywność - wyjaśniał ekspert.

REKLAMA

Jedna z konkluzji raportu brzmi: "Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej  to przede wszystkim strategiczne wyzwanie dla państwa, wymagające podjęcia wielu kompleksowych działań".  Czy polski rząd dobrze wywiązuje się z tego zadania?

ABW sprawdzi jak doszło do nieuprawnionego dostępu do strony PKW

Źr. TVN24/x-news

REKLAMA

Wiemy jak się bronić, ale...

Piotr Ciepiela twierdzi, że tak. – Polska wcale nie jest w tyle w porównaniu z innymi krajami. Powstały odpowiednie ustawy, w których zidentyfikowano obiekty infrastruktury krytycznej. W tej chwili tworzone są odpowiednie raporty. Jednak jej  zabezpieczenie jest w gestii zarządów spółek, dlatego państwo powinno stworzyć narzędzia legislacyjne oraz finansowe, które pomogłyby tę infrastrukturę odpowiednio chronić.

Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej, przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, został przyjęty przez Radę Ministrów 26 marca 2013. 

Błażej Prośniewski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej