Legenda Karola Wielkiego
25 grudnia 800 odbyła się koronacja króla Franków Karola Wielkiego - niezwykłego polityka i wizjonera - na Świętego Cesarza Rzymskiego. W jakim stopniu jego ideały zjednoczonej Europy realizowane są współcześnie?
2020-12-25, 05:00
Stworzone przez niego imperium obejmowało ponad milion kilometrów kwadratowych, więc mówienie o karolińskiej Europie jest bardzo zasadne. Jak przypomina prowadząca program, na początku IX wieku w skład państwa frankijskiego wchodziła Galia, Germania, północna i środkowa Italia oraz północno-wschodnia Hiszpania. Kim był twórca tej potęgi?
Przydomek wielki, który nadano Karolowi odnosił się zarówno do jego dokonań, jak również i wyglądu zewnętrznego, bo mierzył 192 cm.
- Rzeczywiście był to człowiek wielkiej postury, ale przydomek dotyczy tego, co po nim zostało, legendy. Dokonań politycznych, pewnych norm, zasad, modelu, który stworzył - wyjaśnia prof. Wojciech Fałkowski.
Posłuchaj
Historyk dodaje, że dotyczy to zarówno państwa, monarchii królewskiej, jak również gospodarki.
REKLAMA
Polskie słowo "król", jak podkreśla historyk, wywodzi się właśnie od imienia "Karol". Choć ziemie polskie nie wchodziły w skład imperium Karola, bezpośrednio z nim sąsiadowały. Profesor przyznaje, że Polskę łączy z nim również ciekawa historia.
- Znany nam dobrze w Polsce Otton III, cesarz z roku 1000, jak mówi legenda, rozkopał grób Karola Wielkiego i ofiarował Bolesławowi Chrobremu w zamian za ramię św. Wojciecha, tron Karola Wielkiego - mówi mediewista.
Jak to z legendą bywa, poza piękną opowieścią, trudno o dowody, bo historycy nigdy nie natknęli się na ślad tronu.
Jakiej narodowości był Karol Wielki? Mówi się, że był Frankiem, choć w owym czasie termin ten odnosił się do wielu nacji.
- To pytanie jest bardzo aktualne, bo jeszcze przed II wojną światową próby zawłaszczenia nacjonalistycznego oraz użycia osoby i legendy Karola Wielkiego do celów mobilizacyjnych były bardzo częste. Niemieccy historycy udowadniali, że był to czystej krwi Niemiec - opowiada prof. Fałkowski.
REKLAMA
Za przedstawiciela jakiego narodu uważał się sam Karol Wielki? Jakie były jego ulubione rozrywki? Posłuchaj całej audycji Katarzyny Kobyleckiej, której gościem był prof. Wojciech Fałkowski, mediewista i historyk UW.
sm
REKLAMA