Rosyjskie MSZ o wyborach w Mołdawii: doszło do poważnych naruszeń

Rosyjski resort spraw zagranicznych uznał w oświadczeniu, że zarówno w kampanii wyborczej, jak i podczas wyborów parlamentarnych w Mołdawii doszło do "poważnych naruszeń" ordynacji wyborczej.

2014-12-03, 18:29

Rosyjskie MSZ o wyborach w Mołdawii: doszło do poważnych naruszeń

Międzynarodowi obserwatorzy wcześniej stwierdzili, że wybory zostały przeprowadzone właściwie lecz skrytykowali sobotnie postanowienie Sądu Najwyższego, kótry podtrzymał decyzję o zakazie udziału w wyborach prorosyjskiej partii Patria. Powodem ma być to, że ugrupowanie jest utrzymywane dzięki funduszom z zagranicy, co jest nielegalne.

- Moskwa wzięła pod uwagę opinię międzynarodowych ekspertów w sprawie wyborów parlamentarnych w Mołdawii. Jednocześnie nie możemy ignorować faktu, że wnioski dotyczące ich demokratycznego charakteru nie są na miejscu, gdyż dopuszczono do poważnych naruszeń podczas przygotowania i przeprowadzenia procesu wyborczego. Takim bezprecedensowym naruszeniem jest zakaz udziału w wyborach na dzień przed głosowaniem jednej z partii, która, sądząc po sondażach, cieszyła się poparciem znacznej części wyborców - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

- Wyniki wyborów parlamentarnych w Mołdawii świadczą o tym, że znaczna część biorących w nich udział obywateli opowiedziała się za rozwojem kontaktów z Rosją, a także za włączeniem kraju w procesy integracji w przestrzeni euroazjatyckiej - pisze MSZ Rosji.

Nową koalicję rządzącą w Mołdawii prawdopodobnie utworzą trzy partie proeuropejskie, choć najwięcej głosów w niedzielnych wyborach uzyskała opowiadająca się za zacieśnieniem więzi z Rosją Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM).

REKLAMA

Przewodniczący PSRM Igor Dodon oświadczył jednak, że będzie dążył do referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan, oraz anulowania zawartej latem przez rząd w Kiszyniowie umowy o stowarzyszeniu z UE. - Socjaliści wygrali wybory i cieszą się zaufaniem społeczeństwa - powiedział Dodon.

Według badań opinii społecznej 40 procent Mołdawian opowiada się za integracją z UE i tyle samo popiera dołączenie się kraju do Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.

27 czerwca UE i Mołdawia podpisały umowę stowarzyszeniową. Jej celem jest pogłębienie politycznego zbliżenia i gospodarczej integracji tego kraju z Unią Europejską. Porozumienie przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu między Brukselą a Kiszyniowem, zobowiązuje też Mołdawię do przeprowadzenia reform mających na celu wdrażanie unijnych standardów.

Umowa stowarzyszeniowa obejmuje całe terytorium Republiki Mołdawii w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, a zatem także zbuntowany region Naddniestrza.

REKLAMA

Naddniestrze to prorosyjski region autonomiczny, który praktycznie oderwał się od Mołdawii w latach 90. i jest kontrolowany przez Moskwę.

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej