Ewa Kopacz: górnictwo ma przyszłość i będzie się rozwijać

Podczas czwartkowych uroczystości barbórkowych na Śląsku premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że chce uzdrowić sytuację w górnictwie.

2014-12-04, 20:19

Ewa Kopacz: górnictwo ma przyszłość i będzie się rozwijać
Premier Ewa Kopacz przemawia, podczas uroczystości barbórkowych w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit w Lędzinach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Posłuchaj

Premier Ewa Kopacz: pragnę uczcić pamięć górników, którzy nieśli Polakom wiarę w zwycięstwo (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Górnictwo ma przed sobą wielką przyszłość. Będzie się rozwijać - obiecała w czwartek górnikom Ewa Kopacz. Jak podkreśliła, nie obejdzie się bez restrukturyzacji o i wprowadzenia nowych technologii. Szefowa rządu gościła w kopalni Ziemowit w Lędzinach na Śląsku
Premier przekonywała, że praca górników jest ważna dla Polski, bo - jak zaznaczyła - prawie 90 proc. energii potrzebnej w kraju jest uzyskiwane z węgla.
- A więc jeszcze przez długie, długie lata węgiel będzie podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego.To oznacza, że górnictwo ma przed sobą wielką przyszłość. Ma przyszłość, ale będzie się też rozwijać. Obiecuję wam to - mówiła szefowa rządu.

Jej zdaniem rząd musi spełnić dwa warunki, by ten sektor mógł radzić sobie dobrze. W ocenie Ewy Kopacz konieczna jest ochrona polskiego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją i doprowadzenie do rentowności branży górniczej poprzez restrukturyzację i wykorzystanie nowych technologii.

- Wierzę w górnictwo, bo wierzę w ludzi, którzy w tym górnictwie pracują - podkreśliła premier.

Dodała też: podjęłam się uzdrowienia trudnej sytuacji w górnictwie, ale musimy to zrobić razem. Zdaniem premier potrzebna jest szczera rozmowa i dialog z wykorzystaniem argumentów.

REKLAMA

Barbórka to w górnictwie dzień wolny od pracy. Górnicy uczestniczą w mszach, akademiach barbórkowych, popularne są też biesiady zwane karczmami piwnymi. Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii wręczane są odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci górniczy.
W tym roku ważnym tematem rozmów przy okazji święta jest trudna sytuacja branży, która przynosi dziś olbrzymie straty. Coraz częściej mówi się o likwidacji kopalń. Zmuszone do oszczędności spółki węglowe zamierzają ograniczyć górnicze przywileje, przeciwko czemu protestują związkowcy.

Spotkanie z żonami górników

Wcześniej w czwartek premier Ewa Kopacz spotkała się z żonami górników z sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. - Porozmawiałyśmy sobie z panią premier o zwyczajnych ludzkich sprawach - powiedziała jedna z kobiet.
We wrześniu górnicy z Kazimierza-Juliusza protestowali pod ziemią, walcząc o przedłużenie żywotności kopalni i gwarancje pracy po zakończeniu w niej wydobycia. Premier osobiście zaangażowała się w sprawę kopalni.Pod koniec września rozmawiała z żonami górników w Warszawie. Zagwarantowała wówczas, że będzie monitorować problem górnictwa i wspierać jak najszybsze wdrożenie pakietu dla polskiego węgla.

Premier
Premier Ewa Kopacz podczas spotkania z żonami górników z Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu/fot.PAP/Andrzej Grygiel

To właśnie wtedy uczestniczki rozmów zaprosiły premier do Sosnowca.
- Czujemy się zaszczycone, że pani premier zdecydowała się przyjąć nasze zaproszenie - mówiły kobiety.
Uczestniczki spotkania powiedziały, że nie było na nim rozmów o polityce, a o codziennych sprawach.

REKLAMA

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej