Zmarł Kazimierz Świtoń, działacz opozycji w PRL. "Był protoplastą związków zawodowych"
W szpitalu w Katowicach zmarł Kazimierz Świtoń, współzałożyciel wolnych związków zawodowych, w 1991 roku wybrany do Sejmu. Miał 83 lata. Informację o śmierci opozycjonisty podał serwis solidarnosc.org.pl.
2014-12-04, 22:45
Posłuchaj
Był jedną z ważnych postaci śląsko-dąbrowskiej opozycji, współtworzył Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela na Śląsku. 23 lutego 1978 wziął udział w powołaniu pierwszego w Polsce komitetu Wolnych Związków Zawodowych. Później był sekretarzem zarządu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. Za swoją działalność był prześladowany, w stanie wojennym internowany.
SIERPIEŃ '80 - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>
- To był niezwykły i waleczny człowiek - wspomina Świtonia działacz związkowy i były przewodniczący zarządu Regionu Śląskiego NSZZ "Solidarność" Alojzy Pietrzyk. Jak wspomina, obaj wyprowadzali "S" z podziemnej działalności. Jego zdaniem Kazimierz Świtoń był wzorem dla wszystkich. - Kazik zapoczątkował cały ruch związkowy na Śląsku - powiedział Pietrzyk.
Poseł Antoni Mężydło, który współorganizował Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, podkreślał że Kazimierz Świtoń miał niebagatelną rolę w działaniu opozycji, jeszcze przed Solidarnością. Jako pierwszy zainicjował działalność opozycyjnych organizacji pracowniczych.
Kazimierz Świtoń urodził się w Katowicach w 1931 r. Jak sam mówił, "głęboko zakorzenioną miłość do ojczyzny i narodu polskiego" odziedziczył po ojcu, który jeszcze w okresie przedwojennym przemycał prasę antykomunistyczną do Rosji.
REKLAMA
Sam był współtwórcą komitetu Wolnych Związków Zawodowych. - WZZ były bardzo głęboko zakorzenione w naszej rzeczywistości. Tutaj, na Śląsku, gdzie jest najwięcej robotników, były najbardziej potrzebne. Uważałem, że tylko i wyłącznie dzięki związkom zawodowym możemy osiągnąć pierwszy stopień ku wolności. Okazało się, że powstała wolność - mówił w 2009 r. Świtoń.
W 1990 r. został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na domu w Katowicach, w którym mieszkał przez dziesięciolecia, odsłonięto w 2009 r. tablicę upamiętniającą powstanie Wolnych Związków Zawodowych.
Jako poseł w 1992 roku wsławił się oskarżeniem Lecha Wałęsy o działalność agenturalną.
W 1999 r. Kazimierz Świtoń zainicjował akcję stawiania krzyży na Żwirowisku w pobliżu b. obozu zagłady Auschwitz-Birkenau obok papieskiego krzyża - elementu ołtarza, przy którym na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau modlił się w 1979 roku Jan Paweł II, podczas pierwszej pielgrzymki do kraju. W 1988 roku, za zgodą Kościoła katolickiego, krzyż został przeniesiony w procesji na Żwirowisko, gdzie podczas wojny Niemcy rozstrzelali 152 polskich więźniów politycznych. Jego usunięcia domagały się niektóre środowiska żydowskie.
IAR, PAP, bk
REKLAMA