Ukraina zwiększa wydatki na zbrojenia. Jaceniuk przedstawia plan nowego rządu
O powiększeniu budżetu na obronność poinformował premier Arsenij Jaceniuk. Zapowiedział, że Ukraina dążąc do osiągnięcia standardów NATO zrezygnuje ze statusu państwa znajdującego się poza blokami militarnymi.
2014-12-09, 17:30
Posłuchaj
Przedstawiając na posiedzeniu Rady Ministrów plan działań swojego rządu Jaceniuk powtórzył, że głównym celem polityki zagranicznej państwa jest integracja europejska. Program działalności rządu zostanie zaprezentowany w czwartek w parlamencie.
- Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Najważniejsze jest finansowanie armii i struktur siłowych. Mamy ambitny cel: przekazanie na bezpieczeństwo państwa do 5 procent PKB, co powinno znaleźć się w projekcie budżetu na przyszły rok - powiedział szef rządu.
Powstanie mur na granicy Rosją
Jaceniuk ocenił, że najważniejszym wyzwaniem jest agresja Rosji, która od wiosny okupuje Krym i wspiera separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Zapowiedział w związku z tym ściślejszą współpracę wojskowo-techniczną z Zachodem i kontynuację programu budowy tzw. ściany na granicy z Rosją, która ma powstać w ciągu najbliższych czterech lat.
Premier oświadczył, że Ukraina "wystąpiła z wieloma pozwami" przeciwko Rosji do sądów międzynarodowych, w których domaga się odszkodowań za straty wywołane przez agresję. Jeden z pozwów dotyczy złamania przez Rosję konwencji dotyczących walki z terroryzmem.
REKLAMA
Walka z korupcją
Szef rządu zaznaczył, że dla efektywnej obrony suwerenności Ukraina musi zwalczyć "agresora wewnętrznego", za którego uznał korupcję. Zaznaczył, że w szybkim tempie należy przystąpić do realizacji ustaw antykorupcyjnych, co oznacza powołanie Narodowego Biura Antykorupcyjnego.
Mówiąc o sytuacji gospodarczej kraju Jaceniuk oświadczył, że w związku z działaniami wojennymi na wschodzie jest ona w bardzo złym stanie. - Liczby, którymi dziś dysponujemy, świadczą o jednym: mamy do czynienia ze spadkiem produkcji przemysłowej, spadkiem PKB, dewaluacją pieniądza i zmniejszaniem się rezerw. System bankowy także znajduje się w skrajnie skomplikowanej sytuacji - podkreślił.
Reprywatyzacja w planach
Jaceniuk zapowiedział, że dla ratowania gospodarki rząd ma zamiar ograniczyć listę przedsiębiorstw państwowych, które nie podlegają obecnie prywatyzacji: z 1,5 tys. do 300. Chce także walczyć z monopolistami, wprowadzić obowiązkową deklarację dochodów i wyeliminować system nielegalnych wypłat, który polega na tym, że pracownicy część zarobków otrzymują w kopertach.
Władze zamierzają również urynkowić taryfy energetyczne oraz wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie medyczne.
REKLAMA
- Mam nadzieję, że parlament zatwierdzi w czwartek program działalności rządu - powiedział premier, kończąc wystąpienie. Zwracając się do obywateli i ministrów podkreślił, że najbliższy okres będzie dla nich trudny.
- Chcielibyśmy, by zmiany odbywały się szybko, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale życie jest inne. Dlatego czeka nas ciężka praca. Wszyscy na stanowiska! - podsumował Jaceniuk.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA