W środę David Cameron odwiedzi Auschwitz

Szef brytyjskiego rządu zwiedzi w środę były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Nie przewidziano spotkań Davida Camerona z polskimi politykami.

2014-12-09, 15:51

W środę David Cameron odwiedzi Auschwitz
Obóz w Auschwitz. Foto: sixtwelve/Flickr/CC

Premier Wielkiej Brytanii będzie przebywał w Muzeum Auschwitz przez kilka godzin.  Wizyta odbywa się z inicjatywy strony brytyjskiej, ona też ją organizuje. Samolot z premierem wyląduje na podkrakowskim lotnisku Balice, stamtąd też odleci do Londynu.

David Cameron będzie kolejnym brytyjskim premierem, który zwiedzi muzeum w Auschwitz. Pięć lat temu w tym miejscu był jego poprzednik Gordon Brown. Do Oświęcimia przyjeżdżali też spikerzy Izby Gmin, a także zwierzchnicy społeczności żydowskich i kościoła anglikańskiego w Wielkiej Brytanii.
Ani Downing Street ani Muzeum Auschwitz nie udziela informacji na temat wizyty. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki wyjaśnił, że za każdym razem program zwiedzania obozu zawsze ustalany jest indywidualnie. Ważne osobistości, które przyjeżdżają do Miejsca Pamięci, wchodzą na jego teren przez bramę główną "Arbeit macht frei".

Ważne jest, by goście odwiedzili zarówno były obóz Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Zwiedzają muzealną ekspozycję w bloku 4, która ukazuje przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości i deportacje oraz masową zagładę Żydów. Znajdują się tam m.in. puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi, oraz włosy ofiar. W bloku 5 prezentowane są przedmioty zagrabione Żydom, deportowanym z okupowanych przez siebie państw europejskich i krajów satelickich. To m.in. dziecięce ubranka, walizki z nazwiskami i szaty modlitewne.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W obozie więzieni byli także brytyjscy jeńcy wojenni. Większość dostała się do niewoli w 1941 i 1942 roku podczas kampanii w Afryce Północnej. Zanim dotarli na tereny okupowanej Polski byli więzieni we Włoszech. Po upadku reżimu Benito Mussoliniego i rozpoczęciu okupacji Włoch przez nazistów zostali przewiezieni do Niemiec, a następnie do Oświęcimia, gdzie pracowali w fabryce IG Farben.
We wrześniu 1943 roku Niemcy przenieśli Brytyjczyków z niewielkiego obozu jenieckiego do obozu w pobliżu fabryki w Monowicach. Jego oficjalna nazwa brzmiała: "Kommando E 715, Stalag VIII B, Lamsdorf". Trafiło tam ok. 1,2 tys. jeńców.
Z początkiem stycznia 1945 roku w obozie przebywało jeszcze 578 jeńców brytyjskich. Zostali ewakuowani pieszo na teren obecnej Republiki Czeskiej, a stamtąd przetransportowani do obozu jenieckiego Mooseburg, gdzie doczekali wyzwolenia.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób, w tym 178 tys. z Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Zobacz serwis specjalny poświęcony II wojnie światowej >>>

IAR/PAP/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej