Rosja rozbuduje węgierską elektrownię atomową. Podpisany pakiet umów

Węgry i Rosja podpisały we wtorek trzy umowy dotyczące budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks. Porozumienia zawarte przez spółkę MVM Paks II i rosyjski Atomenergoprojekt dotyczą szczegółów budowy i utrzymania reaktorów.

2014-12-09, 16:46

Rosja rozbuduje węgierską elektrownię atomową. Podpisany pakiet umów
. Foto: Glow Images/East News

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Jak poinformował we wtorek w komunikacie rząd Węgier umowy w sposób formalny określają parametry dotyczące projektu, budowy i zaopatrzenia dwóch reaktorów. Regulują warunki ich działania i utrzymania, a także dostarczania paliwa nuklearnego i przechowywania zużytego paliwa.

- Państwo węgierskie zawarło korzystne porozumienie, nie przekraczając środków finansowych będących do dyspozycji w tym projekcie - głosi oświadczenie.

Ambasador Rosji na Węgrzech Władimir Siergiejew powiedział wtorkowemu dziennikowi "Magyar Hirlap", że obecna sytuacja geopolityczna nie zagraża planom rozbudowy elektrowni w Paks. Wyraził przekonanie, że stosunki węgiersko-rosyjskie nie muszą być upolitycznione. Oświadczył też, że Rosja nie wywiera żadnych nacisków w związku z planem rozbudowy elektrowni. Według niego rosyjski Rosatom złożył Budapesztowi najlepszą ofertę technologiczną wraz z najkorzystniejszymi warunkami finansowymi.

REKLAMA

Realizacja projektu zależy od obu krajów, jest niezależna od geopolityki "i, mam nadzieję, niezależna od biurokracji w Brukseli" - oświadczył Siergiejew.

Umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paks Węgry zawarły z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom na początku roku. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro (13,7 mld dol.). Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.

Rząd Węgier mimo wcześniejszych zapowiedzi zrezygnował z przeprowadzenia przetargu na rozbudowę elektrowni. Wstępne zainteresowanie udziałem w inwestycji wyrażały między innymi francuska Areva i japońsko-amerykański Westinghouse.

Na początku listopada węgierski premier Viktor Orban powiedział, że USA wywierają "silną presję na Węgry", starając się odwieść Budapeszt od planu budowy gazociągu South Stream i rozbudowy elektrowni w Paks.

REKLAMA

Elektrownia, leżąca ok. 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności Węgier. 

Atomowa umowa podpisana. Orban dogadał się z Putinem >>>

PAP/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej