Ewa Kopacz w Bratysławie: rozmowy o posiedzeniu Rady Europy
Przygotowanie do grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej to jeden z głównych tematów odbywającego się we wtorek w Bratysławie szczytu Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczy premier Ewa Kopacz.
2014-12-09, 17:19
Posłuchaj
W rozmowach udział biorą, obok Kopacz i premiera Słowacji Roberta Fico, także szefowie rządów Czech: Bohuslav Sobotka i Węgier Viktor Orban oraz prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter.
Rada Europy zajmie się wsparciem gospodarczym dla Europy
Rada Europejska, która zbiera się w dniach 18-19 grudnia zajmie się m.in. przedstawioną przez Komisję Europejską analizą wzrostu gospodarczego, a także przyjrzy się dalszym staraniom na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i europejskiej konkurencyjności.
Omówi też inicjatywę Komisji polegającą na uruchomieniu 300 mld euro w inwestycjach na lata 2015-2017. Grudniowe posiedzenie Rady Europejskiej będzie pierwszym pod przewodnictwem jej nowego szefa Donalda Tuska.
UE ma 2 tys. projektów
2 tysiące projektów inwestycyjnych wartych bilion 300 miliardów euro znalazło się na unijnej liście przedstawionej przez ekspertów z Komisji Europejskiej, Rady i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
REKLAMA
Tworzona przez nich grupa robocza miała wskazać inwestycje w Europie, które pobudzą wzrost gospodarczy.
Raportowi przyjrzeli się dziś ministrowie finansów podczas spotkania w Brukseli.
Projekty przedstawione w raporcie podzielono na 5 dziedzin po hasłami: unia energetyczna, transport, wiedza, innowacje i gospodarka cyfrowa, środowisko oraz infrastruktura społeczna.
W ramach prac grupy roboczej każdy kraj, w tym Polska, zaproponował swoją listę projektów. "Razem było to 250 projektów opiewających na kwotę 132 miliardów euro, w perspektywie 2015-17 do zrealizowania fizycznie byłoby do 17,5 miliarda euro" - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.
REKLAMA
Komisja Europejska wskazała z kolei około 120 inwestycji, głównie energetycznych i transportowych, które dotyczą naszego kraju. Lista zawierająca łącznie 2 tysiące projektów nie jest ostateczna, i to że jakaś inwestycja się na niej znajduje nie oznacza wcale, że zostanie zrealizowana.
Zdaniem ministra Szczurka, jest to jednak ważna wskazówka. "Taka lista pozwala na rozsądniejsze planowanie tego co warto w Europie robić" - dodał Szczurek.
Raport grupy roboczej będzie omawiany podczas najbliższego unijnego szczytu.
PAP, IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA