Priorytety Rafako na 2015 rok
Rafako, producent kotłów energetycznych, podpisało 11 grudnia 2014 roku umowę z amerykańską firmą Emerson. Firma chce wzmocnić swoją obecność na Bałkanach oraz inwestuje w nowe technologię. Rok 2015 ma być czasem łagodnego wzrostu.
2014-12-12, 17:31
Posłuchaj
– Z naszego punktu widzenia umowa z firmą Emerson to bardzo istotny element. To kolejna duża umowa z podwykonawcą w kontrakcie dotyczącym budowy elektrowni w Jaworznie. W przypadku firmy Emerson chodzi o cały zakres automatyki i elektryki, czyli o bardzo istotny zakres i parametry tej budowy. Mimo że mamy do czynienia jeszcze z fazą projektowania, to poprzez podpisanie kolejnej umowy projekt nabiera realnych kształtów – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Rafako, Agnieszka Wasilewska-Semail.
Kolejny rok w planach Rafako to kolejny rok wzrostów.
– Zaplanowaliśmy sobie wzrost nie dynamiczny czy skokowy, tylko łagodny i to we wszystkich wskaźnikach. 2015 będzie też bardzo ważnym rokiem z punktu widzenia kontraktu jaworzyńskiego, dlatego że na wiosnę przewidujemy rozpoczęcie prac budowlanych. Będziemy też kończyć duże kontrakty. Zaczniemy też wprowadzać strategię, którą przyjęliśmy. Pierwsze działania już są prowadzone w zakresie reorganizacji finansowania. To jest chyba najtrudniejszy obszar, bo nie wszystko zależy od nas. Potrzeba dużo dobrej woli ze strony instytucji finansowych. Chodzi nam tutaj o limity gwarancyjne, bo bez tego spółka nie będzie w stanie kontraktować w takim wymiarze jak to sobie założyła – mówi prezes Rafako.
REKLAMA
Jeśli chodzi o rynki zewnętrzne, to Rafako koncentruje się na technologiach kotłowych i ochrony środowiska. Firma bada intensywnie rynki azjatyckie i Bałkany.
– Już nie chodzi nam tylko o rynek indyjski, który kiedyś był takim tradycyjnym naszym rynkiem. Patrzymy też na rynki dalekie oraz Bałkańskie. To są trudne rynki, bo niestabilne, w szczególności politycznie. Przeszkadza nam to w planowaniu inwestycji, bo często zmieniają się priorytety w tych krajach – tłumaczy Agnieszka Wasilewska-Semail.
Rafako wciąż ma szereg kontraktów, umów z uczelniami, instytutami badawczymi i dzięki współpracy z nimi jest w stanie rozwijać nowe technologie.
– Są to innowacje i zagadnienia związane z energetyką opartą na bardziej czystych formach dostarczania czy to paliwa, czy sposobu procesu spalania, jego optymalizacji, wykorzystywania mniejszej ilości węgla, czyli zapewnienia wyższej sprawności energetycznej i efektywności instalacji. Badamy przede wszystkim możliwości ograniczenia emisji innych szkodliwych elementów. Nie tylko tlenków siarki czy azotu, ale na przykład związków rtęci w spalinach – wskazuje Agnieszka Wasilewska-Semail.
REKLAMA
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA