Cezary Przybylski ponownie wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego
Za wyborem Cezarego Przybylskiego głosowało 23 radnych sejmiku. O funkcję marszałka ubiegł się również radny Tymoteusz Myrda, zgłoszony przez Bezpartyjnych Samorządowców. Za jego kandydaturą głosowało 12 radnych.
2014-12-16, 08:11
Cezary Przybylski (PO) odpowiadając na pytania opozycji podkreślił, że priorytetem nowego zarządu będzie m.in. rozbudowa infrastruktury drogowej w regionie. - To oprócz dróg ekspresowych S3 czy S5 również drogi lokalne - mówił. Wśród innych zadań, na których ma się koncertować nowy zarząd, marszałek wskazał budowę nowego szpital onkologicznego. - Pracujemy nad sposobem finansowania tej inwestycji. W 2015 r. chcemy przedstawić plany budowy i wskazać ostateczną lokalizację tej placówki - mówił marszałek.
Po wyborze marszałek zadeklarował współprace ze wszystkim ugrupowaniami. - Po skompletowaniu całego zarządu przedstawimy naszą wizję rozwoju Dolnego Śląska - powiedział Cezary Przybylski.
Podczas poniedziałkowej sesji wybrano również wicemarszałka oraz członka zarządu województwa dolnośląskiego. Wicemarszałkiem została wicewojewoda dolnośląska Ewa Mańkowska (PSL), zaś członkiem zarządu Tadeusz Samborski (PSL). Na sesji w przyszłym tygodni ma zostać wybrany jeszcze jeden wicemarszałek oraz kolejny członek zarządu.
Zmiany związane z przegraną Grzegorza Schetyny
Cezary Przybylski został po raz pierwszy marszałkiem województwa dolnośląskiego w lutym tego roku. Zastąpił na tym stanowisku Rafała Jurkowlańca (PO). Ta zmiana była związany z przegraną Grzegorza Schetyny w wyborach na szefa dolnośląskich struktur PO. Nowy przewodniczący PO w regionie Jacek Protasiewicz doprowadził do zamian w zarządzie partii w regionie, usuwając działaczy związanych ze Schetyną. W konsekwencji ze stanowiska zrezygnował Jurkowlaniec, a partia zarekomendowała na marszałka Przybylskiego - ówczesnego starostę bolesławieckiego.
REKLAMA
Zmiana w zarządzie województwa związana był również z zawiązaniem nowej koalicji w sejmiku dolnośląskim. Do PO, SLD i PSL dołączył Obywatelski Dolny Śląska, któremu przewodniczy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Był to wynik kolacji przedwyborczej PO ze środowiskiem Dutkiewicza.
Cezary Przybylski działalność samorządową rozpoczął w 1990 r. Został wówczas radnym i członkiem zarządu gminy Warta Bolesławiecka. W latach 1994-98 był delegatem sejmiku samorządowego województwa legnickiego. Od 2006 r. do 2014 r. był starostą powiatu bolesławieckiego. W tym samym okresie był również przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego.
Marszałek województwa dolnośląskiego ma 58 lat. Jest absolwentem zootechniki Akademii Rolniczej we Wrocławiu, nigdy jednak nie pracował w tym zawodzie. Od lat 80. był nauczycielem w szkole podstawowej i rolniczej. Jest żonaty, ma dwóch synów.
Barbara Zdrojewska przewodniczącą sejmiku
Do 36-osobowego sejmiku woj. dolnośląskiego z list PO wybrano 16 radnych (w tym tych ze stowarzyszenia ODŚ), a PSL - pięciu. 21 głosów zapewnia koalicji PO-PSL większość. PiS ma w sejmiku 9 radnych, komitet Bezpartyjni Samorządowcy - czterech, a SLD Lewica Razem - dwóch.
REKLAMA
Wybrana na przewodniczącą sejmiku województwa dolnośląskiego została ponownie Barbara Zdrojewska, na którą głosowało 21 radnych. Trzech radnych było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu, jeden głos był nieważny.
Sejmik wybrał na wiceprzewodniczącego również szefa dolnośląskich struktur PSL Kazimierza Huka. Odrzucił zaś kandydaturę byłego prezesa KGHM Krzysztofa Skóry (PiS).
Barbara Zdrojewska prywatnie jest żoną europosła, byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Karierę samorządową rozpoczynała w Radzie Miasta Wrocławia. W 2010 r. został wybrana w wyborach samorządowych z list PO do sejmiku dolnośląskiego. Od lutego 2014 r. sprawowała funkcję przewodniczącej sejmiku.
PAP,kh
REKLAMA
REKLAMA