Zofia Nałkowska. Pytanie o autentyczność ludzkiego charakteru

"Ludzie ludziom zgotowali ten los". W tej myśli pisarki zawarta jest najgłębsza ocena, na jaką można się zdobyć. Odwołująca się do istoty człowieczeństwa.

2024-11-10, 05:45

Zofia Nałkowska. Pytanie o autentyczność ludzkiego charakteru
Zofia Nałkowska . Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

10 listopada 1884 roku urodziła się Zofia Nałkowska. Pisarka, której życie przypadło na niezwykle burzliwy czas w dziejach Polski i świata. Rewolucja 1905 roku, I wojna światowa, odrodzenie państwowości polskiej, lata kryzysów społecznych i ekonomicznych, II wojna światowa i wreszcie komunistyczna dyktatura. To wszystko pozostawiło głęboki ślad w twórczość Zofii Nałkowskiej.


Posłuchaj

Wielką zdobyczą na drodze walki z prawem przemijania jest utrwalanie żywego głosu ludzkiego na taśmie. 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Ewolucja

Zofia Nałkowska weszła do świata literatury przebojem jako młoda dziewczyna. – Dziewczęcy dziennik pokazuje proces dojrzewania i świadomości młodej osoby, która przymierza najrozmaitsze kostiumy i szuka sposobu na podbicie świata – mówiła na antenie Polskiego Radia Hanna Kirchner z Instytutu Badań Literackich.

Już wtedy poczyniła spostrzeżenie, które nurtowało jej bohaterki. Konflikt między naturą człowieka, a konwencją narzucaną mu przez otoczenie i społeczeństwo. Antagonizm nieraz bardzo boleśnie człowieka dotykający. Obserwując to, Nałkowska kojarzyła kulturę z pewną sztucznością, co doprowadziło do pytania o autentyczność ludzkiego charakteru.

REKLAMA

Przełom

Momentem przełomowym w twórczości Nałkowskiej była I wojna światowa. Dostrzegła wtedy zbiorowość, czemu dała wyraz w niesłychanie odważnej, jak na tamte czasy, powieści "Hrabia Emil". Jest to analiza zjawiska wojny, jako barbarzyństwa. Instynktu zniszczenia, które tkwi w każdym człowieku, a zwłaszcza w zbiorowościach.

- Kultura wytwarza szereg konwencji propagandowych, literackich i obyczajowych, które mają ten instynkt obłaskawić i popchnąć we właściwym kierunku, czyli dla obsłużenia kolejnych nacjonalizmów – tłumaczyła gość audycji z cyklu "Portret pisarza".


Posłuchaj

"Portret pisarzy" - audycja przedstawiająca twórczość Zofii Nałkowskiej z udziałem Hanny Kirchner. (PR, 27.02.2009). 17:26
+
Dodaj do playlisty

 

Okres II Rzeczpospolitej to diagnoza stanu rzeczy i przenikliwy ogląd wszystkiego co wielkie i wspaniałe w historycznej zdobyczy. A jednocześnie podkreślenie zagrożeń tkwiących w sienkiewiczowskiej kulturze militarnej, w której ważne jest posłuszeństwo, respekt wobec wodza i czyn bezrefleksyjny. - Nałkowska wypracowała w tym czasie nowatorski typ powieści, w którym materiał historyczny otacza refleksją filozoficzną i podsumowuje w jakiejś nadrzędnej formule antropologicznej – mówiła Hanna Kirchner.

REKLAMA

Szczyt

Kulminacyjnym momentem twórczości Nałkowskiej są powieści "Granica" i "Medaliony". Ukazują ścisłe splecenie losu z perypetiami społecznymi i działaniami w zbiorowości ludzkiej, które wymuszają inne wzory zachowania.

- W "Medalionach" Nałkowska oddaje głos ofiarom Zagłady. Będąc prawie nieobecnym, obiektywnym słuchaczem, który nie ma prawa wypowiadać się, ponieważ sam nie przeżył tego – analizowała Hanna Kirchner.

Na dorobek Nałkowskiej składają się też pisane przez całe życie "Dzienniki", żywiołowo przedstawiające codzienny tok zdarzeń życia pisarki. 


Posłuchaj

- Wielką zdobyczą na drodze walki z prawem przemijania jest utrwalanie żywego głosu ludzkiego na taśmie - mówiła pisarka Zofia Nałkowska. (PR, 1953) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

mjm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej