Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej z budżetu
Ponad 100 osób protestowało przed Sejmem przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej z pieniędzy na kulturę.
2014-12-20, 21:13
Posłuchaj
"Na tacę rzućcie ze swoich" - to jedno z haseł, które można było przeczytać na transparentach uczestników obywatelskiego protestu.
Demonstranci domagali się od senatorów, by zmienili zapisy budżetu państwa na przyszły rok. Zapowiadali też własną inicjatywę ustawodawczą.
Jedna z przyjętych poprawek do budżetu na rok 2015, uchwalonego w środę w nocy przez Sejm - zgłoszona przez posłów PO i PSL - zakłada przekazanie 16 mln zł z budżetu kultury na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą "Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej". Za przyjęciem poprawki zgłoszonej jednocześnie przez posłankę z PO i posła z PSL zagłosowało 374 posłów. 59 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
TVN24/x-news
REKLAMA
Uczestnicy demonstracji przed Sejmem są zdecydowanie przeciwni temu rozwiązaniu. Organizator protestu, redaktor naczelny pisma "Liberte!" Leszek Jażdżewski zbierał podpisy pod apelem do senatorów, by tę poprawkę odrzucili.
- To, co zostało przegłosowane w Sejmie, ta poprawka do budżetu, pod osłoną nocy wpisana w ostatniej chwili, pod pozorem wspierania muzeum, to nie jest jeszcze prawo, które obowiązuje, dlatego że jeszcze musi to przejść przez Senat i zostać podpisane przez prezydenta. To jeszcze nie jest prawo, jeszcze możemy protestować - mówił do zgromadzonych Jażdżewski.
- Dotowanie związków wyznaniowych z państwowych funduszy jest sprzeczne z polskim prawem.
"Jest publiczną tajemnicą, że kolejne dotacje Ministerstwa Kultury i samorządów, pod pozorem finansowania powstających w ŚOB muzeów, są faktycznym wsparciem budowy miejsca kultu. Przyłączenie się do tego procederu ustawodawcy jest działaniem niemoralnym i bezprawnym. Każe wątpić, czy decyzje parlamentarzystów są podejmowane w interesie ogółu obywateli, czy pod dyktando najbardziej wpływowych grup" - to fragment tekstu apelu.
"Apelujemy do Pań i Panów senatorów - naprawcie błąd Sejmu i przywróćcie środki polskiej kulturze, sprawy kultu pozostawiając decyzjom finansowym jego wyznawców" - czytamy dalej
Protestujący przekonywali, że w sytuacji, gdy ludzie w Polsce są permanentnie zatrudniani na umowy śmieciowe, pieniądze na kulturę nie powinny być przeznaczane na budowę kościołów.
Kardynał Nycz o proteście
Muzeum świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Miasteczku Wilanów ma swoje uzasadnienie - uważa metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W ten sposób odniósł się do protestu przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej z pieniędzy na kulturę.
Zdaniem kardynała byłoby wielkim błędem gdybyśmy młodym nie przypominali Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
REKLAMA
- Taka rzecz jak Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego jest obowiązkiem nie tylko Kościoła. To się należy ze strony naszego państwa i narodu - powiedział.
IAR, PAP, bk
REKLAMA